«Փաստ» թերթը գրում է. «Հայաստանյան հետընտրական քաղաքական դաշտում ստեղծված իրավիճակը հերթական անգամ արձանագրում է ընդդիմադիր դաշտի վերադասավորման և ուժերի մեկտեղման հրամայականը։ Ընտրական գործընթացներից հետո հասարակության շրջանում նկատվող որոշակի ապատիայի և գործող իշխանությունների կողմից կիրառվող վարչական ռեսուրսի ու տոտալ ճնշումների ֆոնին, քաղաքական օրակարգում առանցքային նշանակություն է ստանում միասնական ճակատի ձևավորումը։ Այս համատեքստում հանրային և քաղաքական շրջանակների ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի նախաձեռնած համախմբման գործընթացը։
Մամուլում և քաղաքական կուլիսներում շրջանառվող տեղեկությունները փաստում են, որ կոնսոլիդացիայի գործընթացն այժմ գտնվում է ակտիվ սկզբնավորման ու ձևավորման փուլում։ Թեև հրապարակային հայտարարություններում կողմերը դեռևս պահպանում են որոշակի զսպվածություն, ընդդիմադիր տարբեր միավորների, այդ թվում՝ «Հայաստան» դաշինքի և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչների փոխանցմամբ, տարբեր ձևաչափերով ընթանում են բավականին ինտենսիվ քննարկումներ, կոնտակտներ և աշխատանքային հանդիպումներ։
Ակնհայտ է, որ ստեղծված բարդ պայմաններում Սամվել Կարապետյանի կողմից հայտարարված համախմբման նախաձեռնությունը դառնում է ամենակարևոր և կենսական քայլը քաղաքական դաշտում։ Այն միտված է լրացնելու այն վակուումը, որն առաջացել է հետընտրական շրջանում, և ունի բոլոր նախադրյալները՝ վերածվելու քաղաքական ուժերի միասնական առանցքի։
Փորձը ցույց է տալիս, որ առանձին գործող միավորները հաճախ արդյունավետ չեն լինում, մինչդեռ այս լայն համախմբումը կարող է հանդիսանալ այն ողնաշարը, որի շուրջ կձևավորվի երկրում օրինական իշխանության հաստատման իրական հնարավորությունը։ Առաջիկա զարգացումները, մասնավորապես Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո առաջին դեմքերի սպասվող հանդիպումները, ավելի հստակ ցույց կտան այս գործընթացի վերջնական ձևաչափն ու ընդդիմության հետագա քայլերը։

Ситуация, сложившаяся на поствыборном политическом поле Армении, в очередной раз фиксирует императив перегруппировки оппозиционного поля и объединения сил. Об этом пишет газета «Паст».
«На фоне определенной апатии, наблюдаемой в обществе после избирательных процессов, а также административного ресурса и тотального давления, применяемых действующими властями, ключевое значение в политической повестке приобретает формирование единого фронта. В этом контексте в центре внимания общественных и политических кругов оказался процесс консолидации, инициированный лидером блока «Сильная Армения» Самвелом Карапетяном.
Информация, муссируемая в прессе и политических кулуарах, свидетельствует о том, что процесс консолидации сейчас находится на стадии активного запуска и формирования. Хотя в публичных заявлениях стороны все еще сохраняют определенную сдержанность, по словам представителей различных оппозиционных объединений, в том числе блока «Армения» и партии «Процветающая Армения», в различных форматах идут достаточно интенсивные обсуждения, контакты и рабочие встречи.
Очевидно, что в сложившихся непростых условиях объявленная Самвелом Карапетяном инициатива по консолидации становится самым важным и жизненно необходимым шагом на политическом поле. Она направлена на заполнение вакуума, возникшего в поствыборный период, и имеет все предпосылки для того, чтобы превратиться в единую ось политических сил.
Опыт показывает, что действующие по отдельности силы часто не бывают эффективными, тогда как это широкое объединение может стать тем стержнем, вокруг которого сформируется реальная возможность установления в стране законной власти. Предстоящие развития событий, в частности ожидаемые встречи первых лиц после решения Конституционного суда, более четко покажут окончательный формат этого процесса и дальнейшие шаги оппозиции», - отмечает СМИ.