Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի կրտսեր որդին՝ Նիկոլայ Լուկաշենկոն, ավարտել է Պեկինի համալսարանը՝ ստանալով դիպլոմ «Կենսատեխնոլոգիա» մասնագիտությամբ, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ներկա է գտնվել դիպլոմների հանձնման արարողությանը՝ Չինաստան կատարած իր պաշտոնական այցի ընթացքում։
«Կենսատեխնոլոգիա» կրթական ծրագիրն իրականացվում է Պեկինի համալսարանի և Բելառուսի պետական համալսարանի համատեղ ջանքերով։ Այս տարի այն ավարտել է 25 ուսանող, այդ թվում՝ Բելառուսի հինգ քաղաքացի։
Ելույթ ունենալով արարողության ժամանակ՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ շրջանավարտները պետք է օգտագործեն ստացած գիտելիքները սեփական երկրի զարգացման համար։
«Մենք պետք է առավելագույնն անենք Բելառուսի զարգացման համար։ Անենք այնպես, որ եթե նույնիսկ նախանձելու լինենք չինական պետությանն իր զարգացման համար, ապա՝ շատ քիչ։ Մենք պետք է սովորենք ամեն ինչ ինքնուրույն անել»,- ասել է բելառուսական առաջնորդը։
Այցի ընթացքում Լուկաշենկոն հանդիպել է նաև Պեկինի համալսարանի ղեկավարության հետ։ Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է բարձրագույն կրթության ոլորտում Բելառուսի և Չինաստանի միջև համագործակցության հետագա զարգացումը։
Բելառուսի նախագահը նշել է, որ համատեղ կրթական ծրագիրը պետք է կատարելագործվի ու ընդլայնվի, որպեսզի Չինաստանում ուսումնառություն անցած ուսանողների գիտելիքներն ու փորձը նպաստեն Բելառուսի տարբեր ոլորտների զարգացմանը։

Младший сын президента Беларуси Александра Лукашенко, Николай Лукашенко, окончил Пекинский университет, получив диплом по специальности «Биотехнология», передаёт «Коммерсантъ».
Александр Лукашенко присутствовал на церемонии вручения дипломов во время своего официального визита в Китай.
Образовательная программа «Биотехнология» реализуется совместно Пекинским университетом и Белорусским государственным университетом. В этом году её завершили 25 студентов, в том числе пятеро граждан Белоруссии.
Выступая на церемонии, Александр Лукашенко заявил, что выпускники должны использовать полученные знания для развития своей страны.
«Мы должны делать максимум для развития Беларуси. Сделать так, чтобы мы, если и будем завидовать китайскому государству в его развитии, то совсем немного. Мы должны научиться делать сами всё», — сказал белорусский лидер.
В ходе визита Лукашенко также встретился с руководством Пекинского университета. На переговорах обсуждалось дальнейшее развитие сотрудничества между Беларусью и Китаем в сфере высшего образования.
Президент Беларуси отметил, что совместная образовательная программа должна совершенствоваться и расширяться, чтобы знания и опыт студентов, прошедших обучение в Китае, способствовали развитию различных отраслей в Беларуси.