Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն, որտեղ կմասնակցի «Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին, որը տեղի է ունենում Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-ից 9-ը։
Ինչպես Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են «Լուրեր Հայաստանից» - NEWS.am-ին, կառավարության ղեկավարը ելույթ կունենա «Արդյունաբերություն 360. Արտադրություն առանց սահմանների» գլխավոր լիագումար նիստում։ Բացի այդ, այցի շրջանակում նախատեսված է նրա հանդիպումը Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի հետ։
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանի անունը կրկին հայտնվել է ցուցահանդեսի հրավիրված բանախոսների ցանկում այն բանից հետո, երբ ավելի վաղ այն հանվել էր միջոցառման ծրագրից։
Սկզբում Հայաստանի վարչապետը հայտարարված էր լիագումար նիստի մասնակիցների թվում՝ Միխայիլ Միշուստինի և այլ պետությունների ներկայացուցիչների հետ միասին։ Նրա մասնակցության մասին տեղեկությունը հրապարակվել էր «Իննոպրոմի» պաշտոնական կայքում և տարածվում էր ռուսական ԶԼՄ-ներով։ Սակայն ավելի ուշ Փաշինյանի անունը անհետացավ հրավիրված բանախոսների ցանկից՝ առանց կազմակերպիչների որևէ բացատրության։
Դա հարցեր առաջացրեց այցի հնարավոր չեղարկման կամ ծրագրի ճշգրտման վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, այն ժամանակ ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից և Հայաստանի կառավարությունից պաշտոնական մեկնաբանություններ չհնչեցին։
Այժմ հայ վարչապետի մասնակցությունը պաշտոնապես հաստատվել է։ Բացի լիագումար նիստում ելույթ ունենալուց, նա երկկողմ հանդիպում կունենա Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ։
«Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսը տեղի է ունենում Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-ից 9-ը և ավանդաբար միավորում է կառավարությունների ղեկավարների, նախարարների, արդյունաբերության և բիզնեսի ներկայացուցիչների տասնյակ երկրներից։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился с рабочим визитом в Российскую Федерацию, где примет участие в международной промышленной выставке «Иннопром-2026», проходящей в Екатеринбурге с 6 по 9 июля.
Как сообщили в аппарате премьер-министра Армении Новости Армении- NEWS.am, глава правительства выступит на главном пленарном заседании «Индустрия 360. Производство без границ». Кроме того, в рамках визита запланирована его встреча с председателем правительства России Михаилом Мишустиным.
Таким образом, имя Никола Пашиняна вновь появилось в списке приглашенных спикеров выставки после того, как ранее оно было исключено из программы мероприятия.
Изначально премьер-министр Армении был заявлен в числе участников пленарной сессии наряду с Михаилом Мишустиным и представителями других государств. Информация о его участии была опубликована на официальном сайте «Иннопрома» и распространялась российскими СМИ. Однако позднее имя Пашиняна исчезло из перечня приглашенных спикеров без каких-либо объяснений со стороны организаторов.
Это вызвало вопросы относительно возможной отмены визита или корректировки программы. При этом официальных комментариев от организаторов выставки и правительства Армении тогда не последовало.
Теперь участие армянского премьер-министра подтверждено официально. Помимо выступления на пленарной сессии, он проведет двустороннюю встречу с премьер-министром России Михаилом Мишустиным.
Международная промышленная выставка «Иннопром-2026» проходит в Екатеринбурге с 6 по 9 июля и традиционно объединяет руководителей правительств, министров, представителей промышленности и бизнеса из десятков стран.
Имя Никола Пашиняна исчезло из списка приглашенных спикеров «Иннопрома»: официальных заявлений по этому поводу пока нет