Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն, որտեղ կմասնակցի «Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին, որը տեղի է ունենում Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-ից 9-ը։
Ինչպես Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են «Լուրեր Հայաստանից» - NEWS.am-ին, կառավարության ղեկավարը ելույթ կունենա «Արդյունաբերություն 360. Արտադրություն առանց սահմանների» գլխավոր լիագումար նիստում։ Բացի այդ, այցի շրջանակում նախատեսված է նրա հանդիպումը Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի հետ։
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանի անունը կրկին հայտնվել է ցուցահանդեսի հրավիրված բանախոսների ցանկում այն բանից հետո, երբ ավելի վաղ այն հանվել էր միջոցառման ծրագրից։
Սկզբում Հայաստանի վարչապետը հայտարարված էր լիագումար նիստի մասնակիցների թվում՝ Միխայիլ Միշուստինի և այլ պետությունների ներկայացուցիչների հետ միասին։ Նրա մասնակցության մասին տեղեկությունը հրապարակվել էր «Իննոպրոմի» պաշտոնական կայքում և տարածվում էր ռուսական ԶԼՄ-ներով։ Սակայն ավելի ուշ Փաշինյանի անունը անհետացավ հրավիրված բանախոսների ցանկից՝ առանց կազմակերպիչների որևէ բացատրության։
Դա հարցեր առաջացրեց այցի հնարավոր չեղարկման կամ ծրագրի ճշգրտման վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, այն ժամանակ ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից և Հայաստանի կառավարությունից պաշտոնական մեկնաբանություններ չհնչեցին։
Այժմ հայ վարչապետի մասնակցությունը պաշտոնապես հաստատվել է։ Բացի լիագումար նիստում ելույթ ունենալուց, նա երկկողմ հանդիպում կունենա Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ։
«Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսը տեղի է ունենում Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-ից 9-ը և ավանդաբար միավորում է կառավարությունների ղեկավարների, նախարարների, արդյունաբերության և բիզնեսի ներկայացուցիչների տասնյակ երկրներից։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has left for a working visit to Russia, where he will attend the Innoprom 2026 international industrial exhibition.
The Armenian premier will deliver a speech at the main plenary session of “Industry 360: Production without Borders,” the PM’s office told Armenian News-NEWS.am,
In addition, his meeting with Russian Prime Minister Mikhail Mishustin is scheduled within the framework of the visit.
Thus, Nikol Pashinyan’s name has reappeared on the list of invited speakers at the aforesaid exhibition after it was previously removed from the event’s program.
Initially, the Armenian prime minister was announced among the participants of the plenary session, along with Mikhail Mishustin and representatives of several other countries. Information about his participation was published on the official website of Innoprom and was distributed by Russian media. However, later Pashinyan’s name disappeared from the list of invited speakers, without any explanation from the event organizers.
This raised questions about the possible cancellation of the visit or adjustment of the program. At the same time, there were no official comments from the event organizers and the Armenian government at that time.
Now the participation of the Armenian premier has been officially confirmed. In addition to speaking at the aforementioned plenary session, he will have a bilateral meeting with Russian Prime Minister Mikhail Mishustin.
The Innoprom 2026 international industrial exhibition is taking place in Yekaterinburg from Monday to Thursday and traditionally brings together heads of government, ministers, as well as representatives of industry and business from dozens of countries.