ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Ռուսաստանի Դաշնությունում անցկացվող «Իննոպրոմ» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակում հուլիսի 6-ին հանդիպում է ունեցել Ինդոնեզիայի Հանրապետության արդյունաբերության նախարար Ագուս Գումիվանգ Կարտասասմիտայի հետ։
Քննարկվել են Հայաստանի և Ինդոնեզիայի միջև առևտրատնտեսական և գործարար համագործակցության ընդլայնման, արդյունաբերական ոլորտի զարգացման, տեխնոլոգիաների փոխանակման և բարձր ավելացված արժեք ունեցող արտադրության ոլորտներում գործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր։
Նախարարն առաջարկել է դիտարկել արդյունաբերական գոտիների, ներդրումային ծրագրերի և համատեղ արտադրության ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որի իրականացումը կնպաստի տարածաշրջանային կապակցվածության ամրապնդմանը, բեռնափոխադրումների դյուրացմանը և նոր հնարավորություններ կստեղծի առևտրի, ներդրումների և արդյունաբերական համագործակցության զարգացման համար։

Армения и Индонезия обсудили возможности торгово-экономического сотрудничества.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства экономики республики, глава ведомства Геворк Папоян 6 июля в рамках международной промышленной выставки «Иннопром», проходящей в Российской Федерации, провел встречу с министром промышленности Индонезии Агусом Гумивангом Картасасмитой.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся расширения торгово-экономического и делового сотрудничества между Арменией и Индонезией, развития промышленной сферы, обмена технологиями и углубления взаимодействия в областях производства с высокой добавленной стоимостью.
Министр предложил рассмотреть возможности сотрудничества по направлениям промышленных зон, инвестиционных программ и совместного производства.
Также была затронута инициатива правительства Армении «Перекресток мира», реализация которой будет способствовать укреплению региональной взаимосвязанности, облегчению грузоперевозок и создаст новые возможности для развития торговли, инвестиций и промышленного сотрудничества.