ԱՄՆ հետախուզական համայնքը նշել է, որ թուրքական իշխանությունները փորձել են գաղտնի ազդեցություն գործել ամերիկացի քաղաքական գործիչների և երկրում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքի վրա։ Այս մասին նշվել է ԱՄՆ Ազգային հետախուզական խորհրդի զեկույցում, որը գաղտնազերծվել և հուլիսի 16-ին հրապարակվել է Սպիտակ տան կողմից։
2020 թվականի օգոստոսով թվագրված փաստաթղթում նշվել է. «Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ [Թայիփ] Էրդողանը, կարծում են, որ ԱՄՆ կառավարության որոշ շրջանակներում արմատավորված են հակաթուրքական հայացքներ, և դրա հետ կապված՝ նրանք փորձում են գաղտնի ազդել Թուրքիայի նկատմամբ ամերիկացի քաղաքական գործիչների և քաղաքական պաշտոնների թեկնածուների դիրքորոշման վրա»։ Զեկույցում նաև ընդգծվել է. «Անցած տարվա ընթացքում Անկարայի ձեռնարկած քայլերից են մունիցիպալ ընտրություններում քարոզարշավների գաղտնի ֆինանսավորումը, չգրանցված լոբբիստական գործունեությունը և պետական լրատվամիջոցների կողմից սոցցանցերում նյութերի տարածումը»։
Նշված խորհուրդը մտնում է ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրենի աշխատակազմի կառուցվածքի մեջ, որը համակարգում է ամերիկյան բոլոր 18 հետախուզական գերատեսչությունների աշխատանքը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ հետախուզության գաղտնազերծված տվյալները վկայում են այն մասին, որ երկրում քվեարկության համակարգերը «ծայրահեղ աստիճանի ենթակա են գրոհների ռիսկին»։

The US intelligence community noted that the Turkish authorities had tried to secretly influence American politicians and the course of elections to local government bodies in the country. This is stated in a report by the US National Intelligence Council, which was declassified and published by the White House on July 16.
The document, dated August 2020, states: “Senior Turkish officials, including President [Tayyip] Erdogan, believe that anti-Turkish views have become entrenched in certain circles of the US government; in this connection, they are trying to secretly influence the stance toward Turkey of American politicians and candidates for political office.” The report also emphasizes: “Among the steps Ankara took over the past year were covert financing of campaigns in municipal elections, unregistered lobbying activity, and the dissemination by state media of materials on social media.”
The council mentioned is part of the Office of the Director of National Intelligence of the United States, which oversees the work of all 18 US intelligence agencies.
On July 16, US President Donald Trump said that declassified US intelligence data indicate that the country’s voting systems are “extremely vulnerable to attack.”