ԱՄՆ հետախուզական համայնքը նշել է, որ թուրքական իշխանությունները փորձել են գաղտնի ազդեցություն գործել ամերիկացի քաղաքական գործիչների և երկրում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքի վրա։ Այս մասին նշվել է ԱՄՆ Ազգային հետախուզական խորհրդի զեկույցում, որը գաղտնազերծվել և հուլիսի 16-ին հրապարակվել է Սպիտակ տան կողմից։
2020 թվականի օգոստոսով թվագրված փաստաթղթում նշվել է. «Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ [Թայիփ] Էրդողանը, կարծում են, որ ԱՄՆ կառավարության որոշ շրջանակներում արմատավորված են հակաթուրքական հայացքներ, և դրա հետ կապված՝ նրանք փորձում են գաղտնի ազդել Թուրքիայի նկատմամբ ամերիկացի քաղաքական գործիչների և քաղաքական պաշտոնների թեկնածուների դիրքորոշման վրա»։ Զեկույցում նաև ընդգծվել է. «Անցած տարվա ընթացքում Անկարայի ձեռնարկած քայլերից են մունիցիպալ ընտրություններում քարոզարշավների գաղտնի ֆինանսավորումը, չգրանցված լոբբիստական գործունեությունը և պետական լրատվամիջոցների կողմից սոցցանցերում նյութերի տարածումը»։
Նշված խորհուրդը մտնում է ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրենի աշխատակազմի կառուցվածքի մեջ, որը համակարգում է ամերիկյան բոլոր 18 հետախուզական գերատեսչությունների աշխատանքը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ հետախուզության գաղտնազերծված տվյալները վկայում են այն մասին, որ երկրում քվեարկության համակարգերը «ծայրահեղ աստիճանի ենթակա են գրոհների ռիսկին»։

Разведывательное сообщество США отмечало, что турецкие власти пытались тайно оказывать влияние на американских политиков и ход выборов в местные органы власти в стране. Об этом говорится в докладе Национального совета по разведке США, который был рассекречен и опубликован 16 июля Белым домом.
В документе, датированном августом 2020 года, говорится: «Должностные лица Турции высокого ранга, включая президента [Тайипа] Эрдогана, считают, что в некоторых кругах правительства США укоренились антитурецкие взгляды, в связи с этим они пытаются тайно влиять на позицию по отношению к Турции американских политиков и кандидатов на политические посты». В докладе также подчеркивается: «В числе шагов, которые за последний год предпринимала Анкара, тайное финансирование кампаний на муниципальных выборах, лоббистская деятельность без регистрации и распространение государственными СМИ материалов в соцсетях».
Упомянутый совет входит в структуру аппарата директора Национальной разведки США, который курирует работу всех 18 американских разведывательных ведомств.
Американский президент Дональд Трамп 16 июля заявил, что рассекреченные данные разведки США свидетельствуют о том, что системы голосования в стране «в крайней степени подвержены риску атак».