Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավ։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեցին Գլխավոր Դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քննում էր Գլխավոր դատախազության ներկայացրած միջնորդությունը, որն առչվում էր Նարեկ Կարապետյանին անձեռնամխելիությունից զրկելուն և նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն։
ԿԸՀ–ի համաձայնությունը ստանալուց հետո դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ «հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ սպառնալիքի միջոցով», և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի՝ «առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը», հատկանիշներով: Այս մասին «Ազատությանը» փոխանցեցին Գլխավոր դատախազությունից:
ԿԸՀ–ն քննարկման առարկա չի դարձրել Կարապետյանին ազատությունից զրկել թույլ տալու միջնորդությունը։ ԿԸՀ Նախագահ Վահագն Հովակիմյանն ավելի ուշ պարզաբանել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշել է վերադարձնել համապատասխան միջնորդությունը, քանի որ հարցը հանձնաժողովի լիազորությունների շրջանակներից դուրս է։
Նարեկ Կարապետյանի թիմակիցներն ու փաստաբանները դատախազության ներկայացրած միջնորդություններն ու դրանց քննությունը ԿԸՀ–ում ապօրինություն են որակում։

A ban on leaving the country and 1 billion drams in bail have been selected as the measure of restraint against Narek Karapetyan. This was reported to NEWS.am by the Prosecutor General's Office.
As a reminder, the previous day the Central Electoral Commission had been reviewing the motion submitted by the Prosecutor General's Office concerning stripping Narek Karapetyan of immunity and initiating public criminal prosecution against him.
After receiving the CEC's consent, the prosecutor initiated public criminal prosecution against Narek Karapetyan under the elements of Part 2 of Article 236 of the Criminal Code — "coercion to participate in an assembly through the use of violence or threats" — and Point 3 of Part 3 of Article 296 — "money laundering on an especially large scale." This was reported to "Azatutyun" (Radio Liberty) by the Prosecutor General's Office.
The CEC did not make the motion to allow the deprivation of Karapetyan's liberty a subject of discussion. CEC Chairman Vahagn Hovakimyan later clarified that the Central Electoral Commission decided to return the relevant motion, since the matter falls outside the scope of the Commission's powers.
Narek Karapetyan's teammates and lawyers characterize the motions submitted by the prosecutor's office and their review at the CEC as illegal.