Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավ։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեցին Գլխավոր Դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քննում էր Գլխավոր դատախազության ներկայացրած միջնորդությունը, որն առչվում էր Նարեկ Կարապետյանին անձեռնամխելիությունից զրկելուն և նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն։
ԿԸՀ–ի համաձայնությունը ստանալուց հետո դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ «հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ սպառնալիքի միջոցով», և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի՝ «առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը», հատկանիշներով: Այս մասին «Ազատությանը» փոխանցեցին Գլխավոր դատախազությունից:
ԿԸՀ–ն քննարկման առարկա չի դարձրել Կարապետյանին ազատությունից զրկել թույլ տալու միջնորդությունը։ ԿԸՀ Նախագահ Վահագն Հովակիմյանն ավելի ուշ պարզաբանել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշել է վերադարձնել համապատասխան միջնորդությունը, քանի որ հարցը հանձնաժողովի լիազորությունների շրջանակներից դուրս է։
Նարեկ Կարապետյանի թիմակիցներն ու փաստաբանները դատախազության ներկայացրած միջնորդություններն ու դրանց քննությունը ԿԸՀ–ում ապօրինություն են որակում։

В качестве меры пресечения в отношении Нарека Карапетяна избраны запрет на отсутствие и залог в размере 1 млрд драмов. Об этом NEWS.am сообщили в Генеральной прокуратуре.
Напомним, что накануне Центральная избирательная комиссия Армении рассмотрела представленное Генеральной прокуратурой ходатайство, касающееся лишения Нарека Карапетяна неприкосновенности и возбуждения в его отношении публичного уголовного преследования.
После получения согласия ЦИК прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Нарека Карапетяна по части 2 статьи 236 и пункту 3 части 3 статьи 296 УК Армении.
ЦИК не сделала предметом обсуждения ходатайство о разрешении на лишение Карапетяна свободы. Позже председатель ЦИК Ваагн Овакимян пояснил, что Центральная избирательная комиссия решила вернуть соответствующее ходатайство, поскольку вопрос выходит за рамки полномочий комиссии.
Соратники и адвокаты Нарека Карапетяна называют ходатайства, представленные прокуратурой, и их рассмотрение в ЦИК незаконными.