Իրանի խորհրդարանի կոմիտեն հավանություն է տվել ռազմավարական ծրագրի հիմնական դրույթներին, որն ուղղված է Հորմուզի նեղուցում և Պարսից ծոցում անվտանգության ապահովմանն ու զարգացմանը։
Խորհրդարանի խորհուրդների և ներքին գործերի կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վալիոլա Բայաթին (Valiollah Bayati) Tasnim գործակալությանը հայտնել է, որ հանձնաժողովը քննարկել է «Հորմուզի նեղուցի և Պարսից ծոցի անվտանգության ապահովման և զարգացման ռազմավարական գործողությունների ծրագիրը» և հանձնաժողովի անդամների կարծիքները լսելուց հետո հավանություն տվել դրա ընդհանուր սկզբունքներին։
Նա հավելել է, որ հանձնաժողովի անդամների աջակցությամբ հավանություն է տրվել նաև այս ծրագրի 14 հոդվածներից յոթին։
Բայաթին նշել է, որ փաստաթղթի մնացած դրույթները կքննարկվեն և կհաստատվեն հանձնաժողովի նիստերում հաջորդ շաբաթ։
Նրա խոսքով՝ հավանության արժանացած դրույթներից մեկը վերաբերում է Հորմուզի նեղուցով ԱՄՆ-ին, «սիոնիստական ռեժիմին» և թշնամական երկրներին պատկանող օբյեկտների և սարքավորումների անցմանը, որն արգելվել է։

A committee of the Iranian Parliament has approved the main points of a strategic plan aimed at ensuring security and development in the Strait of Hormuz and the Persian Gulf, a lawmaker said, Tasnim reports.
Valiollah Bayati, spokesman for the Parliament’s Committee on Councils and Internal Affairs, told Tasnim that the committee has reviewed the “Strategic Action Plan for Ensuring Security and Development of the Strait of Hormuz and the Persian Gulf” and approved its general principles after hearing members’ views.
He added that, with the approval of committee members, seven of the plan’s 14 articles have been also approved.
Bayati noted that the remaining provisions of the plan would be reviewed and approved at the committee’s meetings next week.
He said one of the approved provisions concerns the passage through the Strait of Hormuz of facilities and equipment owned by the US, the “Zionist regime”—i.e. Israel—and hostile countries, which has been banned.