Իրանի խորհրդարանի կոմիտեն հավանություն է տվել ռազմավարական ծրագրի հիմնական դրույթներին, որն ուղղված է Հորմուզի նեղուցում և Պարսից ծոցում անվտանգության ապահովմանն ու զարգացմանը։
Խորհրդարանի խորհուրդների և ներքին գործերի կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վալիոլա Բայաթին (Valiollah Bayati) Tasnim գործակալությանը հայտնել է, որ հանձնաժողովը քննարկել է «Հորմուզի նեղուցի և Պարսից ծոցի անվտանգության ապահովման և զարգացման ռազմավարական գործողությունների ծրագիրը» և հանձնաժողովի անդամների կարծիքները լսելուց հետո հավանություն տվել դրա ընդհանուր սկզբունքներին։
Նա հավելել է, որ հանձնաժողովի անդամների աջակցությամբ հավանություն է տրվել նաև այս ծրագրի 14 հոդվածներից յոթին։
Բայաթին նշել է, որ փաստաթղթի մնացած դրույթները կքննարկվեն և կհաստատվեն հանձնաժողովի նիստերում հաջորդ շաբաթ։
Նրա խոսքով՝ հավանության արժանացած դրույթներից մեկը վերաբերում է Հորմուզի նեղուցով ԱՄՆ-ին, «սիոնիստական ռեժիմին» և թշնամական երկրներին պատկանող օբյեկտների և սարքավորումների անցմանը, որն արգելվել է։

Комитет иранского парламента одобрил основные положения стратегического плана, направленного на обеспечение безопасности и развития в Ормузском проливе и Персидском заливе.
Валиолла Баяти (Valiollah Bayati), официальный представитель Комитета по делам советов и внутренним делам парламента, сообщил агентству Tasnim, что комитет рассмотрел «Стратегический план действий по обеспечению безопасности и развития Ормузского пролива и Персидского залива» и одобрил его общие принципы после заслушивания мнений членов комитета.
Он добавил, что при поддержке членов комитета также были одобрены семь из 14 статей этого плана.
Баяти отметил, что оставшиеся положения документа будут рассмотрены и утверждены на заседаниях комитета на следующей неделе.
По его словам, одно из одобренных положений касается прохода через Ормузский пролив объектов и оборудования, принадлежащих США, «сионистскому режиму» и враждебным странам, который был запрещен.