ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը պնդում է, որ Պարսից ծոցի երկրներում և Եվրոպայում գտնվող ԱՄՆ դաշնակիցներն աջակցում են Իրանի դեմ տնտեսական ճնշման ամերիկյան արշավին, որին, նրա խոսքով, օրեցօր ավելի շատ մասնակիցներ են միանում։
«Պարսից ծոցի երկրների մեր դաշնակիցները աջակցում են մեզ, եվրոպացի դաշնակիցները՝ նույնպես։ Եվ ամեն օր մեզ ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են միանում», — ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախկին խորհրդական Սթիվ Բենոնին տված հարցազրույցում ասել է Բեսենթը։
Օգոստոսի 20-ին Թրամփը հայտարարել էր Իրանի դեմ տնտեսական գործողության մեկնարկի մասին։ Ավելի վաղ Բեսենթը նշել էր, որ Թրամփը զանգահարում է համաշխարհային առաջնորդներին՝ խնդրելով դադարեցնել Իրանի հետ իրականացվող բոլոր համագործակցությունները։

Глава американского минфина Скотт Бессент утверждает, что союзники США в странах Персидского залива и Европы поддерживают американскую кампанию экономического давления на Иран, к которой, по его мнению, ежедневно присоединяется все больше участников.
«Наши союзники в странах Персидского залива нас поддерживают, наши европейские союзники - тоже. И с каждым днем к нам присоединяется все больше людей», - сказал Бессент во время интервью с бывшим советником президента США Дональда Трампа Стивом Бэнноном.
Трамп 20 августа объявил о начале экономической операции против Ирана. Бессент заявлял ранее, что Трамп звонит мировым лидерам с просьбой прекратить любое взаимодействие с Ираном.