Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Մոնիտորինգի հանձնաժողովում դեկտեմբերի 17-ին հետաձգվել է Հայաստանի հարցի քննարկումը: Այդ մասին Փարիզից NEWS.am-ին հայտնեց Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Զոհրաբյանը նշեց, որ Մոնիտորինգի հանձնաժողովում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը պետք է ներկայացներ Հայաստանի Ազգային ժողովի «Մարտի 1»-ի ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցը, սակայն Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտն ու Ժորժ Կոլոմբիեն չեն ներկայացել նիստին:
«Մոնիտորինգի հանձնաժողովում Հայաստանի վերաբերյալ հարցի քննարկումը հետաձգվել է, քանի որ համազեկուցողներ Պրեսկոտն ու Կոլոմբիեն չեն եկել: Պրեսկոտը Կոպենհագենում անհետաձգելի նիստ է ունեցել, անհետաձգելի պատճառներով չի ներկայացել նաեւ Կոլոմբիեն: Այդ իսկ պատճառով Մոնիտորինգի հանձնաժողովում Հայաստանին վերաբերող թեման հետաձգվել է հունվարյան նստաշրջան, եւ այն կքննարկվի հունվարի 25-ի առավոտյան՝ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ»,- նշեց պատգամավորը:

Мониторинговая комиссия Парламентской ассамблеи Совета Европы 17 декабря отложила рассмотрение вопроса по Армении.
Как сообщила Новости Армении — NEWS.am из Парижа глава парламентской комиссии по евроинтеграции Наира Зограбян, в ходе заседания председатель армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян должен был представить доклад временной комиссии по событиям 1 марта, однако докладчики по мониторингу по Армении Джон Прескотт и Жорж Коломбие не явились на заседание. Зограбян сообщила, что Прескотт находился по неотложным делам в Копенгагене, причины отсутствия Коломбие также были уважительными. По ее словам, вопрос по Армении будет обсуждаться 25 января на заседании Мониторинговой комиссии.