Մեքսիկան ԱՄՆ-ին է հանձնել Սանդրա Ավիլա Բելթրանին, որը մեղադրվում է թմրանյութերի մաքսանենգության մեջ: Բելթրանին, որին անվանում են  «Խաղաղ օվկիանոսի թագուհի», հանձնել են օգոստոսի 9-ին:
Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը,Մեխիկոյի մոտ գտնվող օդանավակայանից ամերիկյան իրավապահ մարմինների աշխատալիցները նրան տարել են Մայամի:
Ավիլա Բելթրանը Մեխիկոյում ձերբակալվել էր 2007թ.: Նա թմրանյութերի մաքսանենգության մեջ մեղադրվող առաջին կինն է: Մեքսիկական դատարանում չի հաջողվել ապացուցել նրա մեղքը: Այնտեղ նա արդարացվել էր 2010թ. վերջին եւ պայքարում էր հանձնման դեմ:
2011թ. ամերիկացի գործակալներին հաջողվել էր ձեռք բերել Ավիլա Բելթրանի հեռախոսային բանակցությունները, որոնց ընթացքում նա խնդրում էր վճարել Չիկագո հասցված 100 կգ կոկաինի համար: Ամերիկյան իշխանությունները կարծում են, որ Ավիլա Բելթրանն այն կազմակերպությունից էր, որը Կոլումբիայից կոկաին էր ներկրում ԱՄՆ: Իշխանությունների վարկածով` նա կապող օղակ էր մեքսիկական Sinaloa եւ կոլումբիական Norte del Valle թմրակարտելների համար:
2012թ. հունիսին ԱՄՆ-ն Մեքսիկային էր հանձնել La Familia թմրակարտելի ենթադրյալ անդամ Անել Վիոլետա Նորյեգու Ռիոսին, որին մեքսիկական մամուլն անվանում է «հանցանքների թագուհի»:

Мексика выдала США Сандру Авилу Белтран, обвиняемую в контрабанде наркотиков. Бертран, прозванная «королевой Тихого океана», была экстрадирована 9 августа.
Как сообщает Associated Press, из аэропорта, находящегося рядом с Мехико, сотрудники американских правоохранительных органов увезли ее в Майами.
Авила Белтран была арестована в Мехико в 2007 году. Она была первой женщиной, которую обвинили в контрабанде наркотиков.  В мексиканском суде доказать ее вину не удалось. Там она была оправдана в конце 2010 года и боролась против экстрадиции.
В 2001 году американским агентам удалось перехватить телефонные переговоры Авилы Белтран, в ходе которых она, предположительно, просила о платеже за 100 килограммов кокаина, поставленных в Чикаго. Американские власти считают, что Авила Белтран входила в организацию, которая ввозила в США кокаин из Колумбии. По версии властей, она была связующим звеном между мексиканским наркокартелем Sinaloa и колумбийским наркокартелем Norte del Valle.
В июне 2012 года США выдали Мексике предполагаемого члена наркокартеля  La Familia Анель Виолету Норьегу Риос, которую мексиканская пресса называет «королевой преступлений».