2011 թ.  պաշտպանության բնագավառում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 145.5 մլրդ դրամ` 99.4%-ով ապահովելով ծրագրի կատարումը: Այդ մասին  նշված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից ՀՀ Ազգային Ժողովին ներկայացրած ՀՀ պետական բյուջեի 2011 թ. հաշվետվությունում: Նշենք, որ պաշտպանության բյուջեն ԱԺ մշտական հանձնաժողովները քննարկեցին դռնփակ նիստում:
Նախորդ տարվա համեմատ պաշտպանության ոլորտի ծախսերը նվազել են 1.4%-ով` հիմնականում պայմանավորված ռազմական կարիքների բավարարման ծախսերի կրճատմամբ:
Հաշվետու տարում ռազմական պաշտպանության դասին հատկացվել է 139.8 մլրդ դրամ` ծրագրվածի 99.5%-ը: Նշված գումարից 139.6 մլրդ դրամն ուղղվել է ռազմական կարիքների բավարարմանը, որը կազմում է ծրագրի 99.5%-ը:
ՀՀ ռազմական կցորդների պահպանմանը հատկացվել է 205.4 մլն դրամ` կազմելով ծրագրի 94.9%-ը: 2010 թվականի համեմատ ռազմական պաշտպանության ծախսերը նվազել են 1.7%-ով:
Արտաքին ռազմական օգնությանը տրամադրվել է 132.6 մլն դրամ կամ ծրագրված միջոցների 95.8%-ը: Այս դասում ներառված` ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության ռազմական ներկայացուցչության պահպանման ծախսերը:
Արտաքին ռազմական օգնության ծախսերը 2.3%-ով գերազանցել են 2010 թվականի ցուցանիշը:
Պաշտպանության ոլորտում հետազոտական եւ նախագծային աշխատանքների դասում ներառված «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության նպատակային-ծրագրային հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում կատարվող հատուկ գիտահետազոտական եւ
փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների գծով պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1 մլրդ դրամ` ապահովելով 92% կատարողական եւ նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 15.7%-ով:

В 2011 г. расходы госбюджета Армении в сфере обороны составили 145.5 млрд драмов ($357.3 млн), на 99.4% обеспечив выполнение программы. Об этом говорится в отчете о госбюджете Армении, представленном Министерством финансов Национальному Собранию Армении. Отметим, что расходы на оборону были обсуждены на закрытом заседании в парламенте.
По сравнению с предыдущим годом оборонные расходы сократились на 1.4%, что в основном было обусловлено снижением потребностей на оборонные нужды. В отчетный год на оборону было выделено 139.8 млрд драмов, или 99.5% от предусмотренного показателя. Из указанной суммы, 139.6 млрд было выделено на удовлетворение оборонных нужд.
На содержание военных атташе было выделено 205.4 млн драмов, или 94.9% от планового показателя. По сравнению с 2010 г., расходы на военную оборону снизились на 1.7%.
На внешнюю военную поддержку было выделено 132.6 млн драмов или 95.8% от плановых средств. Сюда включены и расходы по содержанию военного представительства Армении в НАТО. Расходы на внешнюю военную помощь на 2.3% превысили уровень 2010 г. На исследовательско-проектные работы и программно-целевые исследования было выделено 1 млрд драмов, что составило 92% от планового показателя и превысило уровень 2010 г. на 15.7%.