Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հույս ունի, որ Թուրքիան հավատարիմ կմնա 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված երկկողմ հարաբերությունների հաստատման հայ-թուրքական արձանագրությունների տառին եւ ոգուն: Այդ մասին Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է հունվարին 21-ին Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրոպական միության ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի հետ հանդիպմանը:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման առանցքում եղել է հայ-թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների կանոնակարգելու գործընթացը: Հովիկ Աբրահամյանը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին պատմել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Մեհմեթ Ալի Շահինի հետ իր հանդիպման մասին, որը տեղի էր ունեցել 2009թ. նոյեմբերի 23-ին Մոսկվայում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի ընթացքում:
Պարոն Սեմնեբիի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանում արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, որն ընթանում է համաձայն սահմանված կարգի եւ առանց անհարկի ձգձգումների: Խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ թուրքական կողմը պետք է հետամուտ լինի արձանագրությունների վավերացմանն ու իրագործմանը` ձեռնպահ մնալով գործընթացը ձախողելուն ուղղված քայլերից, հակառակ պարագայում հայկական կողմը պատրաստ է ձեռնարկել համապատասխան համարժեք քայլեր:

RA Parliament Speaker Hovik Abrahamyan hopes that Turkey will adhere to the spirit and letter of Armenia-Turkey Protocols signed in Zurich October 10, he said at the Jan.21 meeting with EU Special Representative for the South Caucasus Peter Semneby.
The regulation of Armenia-Turkey relations’ normalization without preconditions was in focus, RA Parliament PR and information department informed NEWS.am. The RA Speaker informed Semneby about his Nov. 23, 2009 meeting with his Turkish counterpart Mehmet Ali Sahin in the course of Black Sea Economic Cooperation (BSEC) Summit in Moscow.
Abrahamyan also touched upon Protocols’ ratification process in Armenia that is underway due to predetermined procedure and without unnecessary protraction. RA Speaker underlined that Turkish side should adhere to Protocols’ ratification and implementation, refraining from any steps aimed at failing the process. Otherwise, Armenian side is ready to undertake appropriate steps.