Ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող պայմանավորված լինել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմամբ։ Այս մասին հունվարի26-ին հայտարարել է ՀՀ Ազգային ժողովի ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովի ղեկավար, ՀՅԴ անդամ Հրայր Կարապետյանը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ իշխանությունները կատարվածից դասեր են քաղել։ Նա կասկածում է, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը միայն իրավաբանական մտքի պտուղ է։ «Կարծում եմ, որ այն քաղաքական փաստաթուղթ է, որը ցույց է տալիս, թե Հայաստանը դեռեւս զգոն է այս հարցի նկատմամբ։ Ղարաբաղի հարցում այդ զգոնությունը թույլ չի տա սխալ գործել»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների՝ երեկ տեղի ունեցած հանդիպմանը, Կարապետյանը նշել է, որ այդ հանդիպումը ոչնչով չի տարբերվում նախորդներից։ «Կարծում եմ՝ մինչեւ հարցի լուծմանը հասնելը՝ անցնելու շատ ճանապարհ կա»,- նշել է նա։

Karabakh peace process cannot proceed with the scenario of Armenia-Turkey normalization process, Chairman of RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, ARFD member Hrayr Karapetyan stated at Jan. 26 press conference.
He expressed confidence that Armenian authorities drew the moral. Karapetyan has doubts about RA Constitutional Courts’ judgment to be a figment of legal mind only. “I reckon this political document indicates that Armenia is still vigilant on the matter. In case with Karabakh issue this watchfulness will allow us to act accordingly,” he outlined.
As for Jan. 25 Sargsyan-Aliyev-Medvedev trilateral meeting in Sochi, Karapetyan underlined that it did not differ from previous ones in any way. “I assume the parties still have a long way to the crunch,” he concluded.