Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Սահմանդրական դատարանի որոշման մեջ անընդունելի կետերի կապակցությամբ որոշել է իրավական երաշխիքներ ստանալ Հայաստանից:
Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ` Թուրքիայի արտգործնախարարությունը իրավական երաշխիքների հետ կապված խնդրի շուրջ արդեն սկսել է աշխատանքներ ԱՄՆ-ի եւ գործընթացում միջնորդ հանդիսացող Շվեցարիայի հետ:
Չնայած Հայաստանի կողմից արած հայտարարության, որ ՍԴ-ի որոշումը չի ազդի գործընթացին` Թուրքիան ցանկանում է այդ կապակցությամբ Երեւանից իրավական մի փաստաթուղթ ստանալ: Թուրքիան իր հերթին պատրաստում է իրավական մի փաստաթուղթ, որտեղ կներկայացվի Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման եւ ստորագրված արձանագրություններում անհամապատասխանելի կետերի առկայությունը:
Անկարան ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ն եւ Շվեցարիան եւս դառնան այս գործընթացի մասնակից: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ զրույցում Դավութօղլուն նշել է, որ Թուրքիան Երեւանից առանց գրավոր իրավական ձեւակերպմամբ փաստաթուղթ ստանալու` չի վավերացնի արձանագրությունները:
Անկարան խնդրո առարկա իրավական աշխատանքների հետ կապված կդիմի նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին եւ Եվրամիությանը: Թուրքիան կփորձի ներկայացնել, թե ինչպես է Հայաստանը փորձում խուսափել արձանագրություններից: Հայաստանի ՍԴ-ի որոշումը Հայաստանի իշխանություններին պարտավորեցնում է Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը շարունակել ամբողջ աշխարհում, ինչը ամրագրված է Հայաստանի Անկախության հռչակագրում: Անկարան այս կետին կտրուկ արձագանքեց: Թուրք դիվանագետները համարեցին, որ այդ կետը հակասում է արձանագրությունների տառին եւ ոգուն եւ պահանջեցին հավատարիմ մնալ ստորագրված արձանագրությունների տեքստին: Դիվանագիտական աղբյուրները նաեւ պնդում են, որ արձանագրություններում կա կետ պատմական համատեղ ենթահանձնաժողով ստեղծման վերաբերյալ եւ դարասկզբի իրադարձությունների ուսումնասիրությունը թողնվելու այդ հանձնաժողովի իրավասությանը, եւ այս տեսակետից Հայաստանի ՍԴ-ի որոշումը հակասում է արձանագրություններին, գրում է թուրքական Zaman-ը։

Turkey has decided to get legal guarantees from Armenia as it considers some points in the RA Constitutional Court’s verdict unacceptable.
The Turkish Zaman reports that the Turkish Foreign Office has started working at such guarantees with the United States and Switzerland, which acts as mediator in the Armenia-Turkey reconciliation.
Despite Armenia’s statements that the Constitutional Court’s verdict will not affect the process, Ankara wants to receive a legal document from Yerevan. Turkey is preparing a document on the incompatibility of the verdict with the Armenian-Turkish protocols.
Ankara wants the U.S. and Switzerland to join the process.
Talking to RA Foreign Minister Edward Nalbandian, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu pointed out that Turkey will not ratify the protocols without legal guarantees from Yerevan.
Ankara also plans to apply to the OSCE Minsk Group and European Union. Turkey will try to show Armenia’s attempts to avoid ratifying the protocols. The Constitutional Court’s verdict obliges the Armenian authorities to continue the process of international recognition of the Armenian Genocide, which point was incorporated in the Declaration of Independence and met with Ankara’s sharp reaction. Turkish diplomats believe this point runs counter to the letter and spirit of the protocols and demand commitment to the text.
Diplomatic sources give assurances that the protocols contain a point on a joint historical subcommittee to study the events that happened in Turkey early in the 20th century. In this respect the RA Constitutional Court’s verdict runs counter to the protocols as well, writes Zaman.