Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները միջուկային փորձարկումներ իրականացրած մասնագետներին պարգեւատրել են երկրի մայրաքաղաք Փհենյան ճանապարհոդությամբ:
Պարգեւատրված միջուկաբանները Փհենյանում «հիշարժան օրեր կանցկացնեն` վայելելով սպասարկման բարձր մակարդակը», ասված է փետրվարի 20-ին ԿԿՀԳ-ի տարածած հայտարարության մեջ: Ճանապարհորդության մասնակիցները ուրախ ժամանակ կանցկացնեն բաց սահադաշտում:
Նրանց ծրագրում նախատեսված է այց Կիմսուսանի Արեւի պալատ հուշահամալիր, որտեղ գտնվում են պետության նախկին առաջնորդների ` Կիմ Իր Սենի եւ նրա որդի Կիմ Չեն Իրի դամբարանները, գրում է «Ռոսիսյկայա գազետան»:
Հիշեցնենք, որ ԿԺԴՀ-ն ստորերկրյա միջուկային փորձարկումներ էր անցկացրել փետրվարի 12-ին: Կորեայի Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը հայտնել էր, որ ի տարբերություն նախկին երկու պայթյունների (2006 եւ 2009թթ.), «այս անգամ ավելի կատարելագործված լիցք էր կիրառվել»:

Власти Северной Кореи наградили специалистов, которые провели ядерное испытание, развлекательной поездкой в столицу страны Пхеньян.
Награжденные специалисты-ядерщики проведут в Пхеньяне «знаменательные дни, наслаждаясь колоссальными привилегиями и приоритетным режимом обслуживания», говорится в распространенном 20 февраля заявлении ЦТАК. Участники поездки весело проведут время на открытом катке и на площадке для катания на роликах.
Также в их программе предусмотрен визит в Кымсусанский мемориальный дворец Солнца, где находятся усыпальницы бывших лидеров государства - Ким Ир Сена и его сына Ким Чен Ира, пишет «Российская газета».
Напомним, КНДР провела подземные ядерные испытания 12 февраля. Как заявило тогда Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК), в отличие от двух предыдущих взрывов (в 2006 и 2009 годах) был «использован более компактный, усовершенствованный боезаряд».