Հայաստանում հետընտրական իրավիճակն իշխանամետ կառույցների համար ճգնաժամային չի համարվում, միաժամանակ ընդդիմությունը հակառակն է պնդում` փորձելով իրավիճակից քաղել առավելագույնը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով երկրում հետընտրական իրավիճակը:
Մինասյանի խոսքով` ընդդիմությունը հույսը դնում է ոչ իրատեսական` գործող նախագահի պաշտոնանկության մասին պահանջի վրա, հետեւաբար, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար նվազագույն ծրագիրը քաղաքական ակտիվություն աստիճանը պահելն է` փորձելով հաղթել Երեանի քաղաքապետի ընտրություններում, ինչպես նաեւ այդ գործողություններով իշխանություններին ստիպել գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների: Մինասյանը նաեւ նշեց, որ դա կախված է ընդդիմության ունակությունից` պահպանել քաղաքական աստիճանը երկար ժամանակ եւ չմարգինալացվել: «Այլ հարց է` կհաջողվի դա անել, թե ոչ, սակայն քաղաքական պատմության մեջ նման բան դեռ չի եղել»:
Իր հերթին, Մինասյանի կարծիքով, լուծելու համար ներքաղաքական իրավիճակը, իշխանությունները պետք է փորձեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմնակիցներին բանակցությունների մեջ ներքաշելով ժամանակ շահել:

Поствыборная ситуация в Армении для провластных структур не оценивается как кризисная, между тем оппозиция настаивает на обратном, пытаясь выжать из ситуации максимум. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил замдиректора Института Кавказа Сергей Минасян, комментируя поствыборную ситуацию в стране.
По словам Минасяна, оппозиция возлагает надежду на нереалистичное требование об отставке действующего президента, следовательно, для Раффи Ованнисяна программа-минимум - сохранить градус политической активности, попытаться выиграть на выборах в Совет старейшин Еревана, а также этими действиями принудить власти пойти на внеочередные парламентские выборы. Минасян также отметил, что это зависит от способности оппозиции сохранить этот политический градус долгое время и не маргинализироваться: «Другой вопрос, удастся это сделать или нет, однако в политической истории подобного еще не было».
В свою очередь, по мнению Миниасяна, чтобы разрешить внутриполитическую ситуацию, власти должны попытаться путем втягивания сторонников Раффи Ованнисяна в переговоры, выиграть время.