Հայաստանում հետընտրական իրավիճակն իշխանամետ կառույցների համար ճգնաժամային չի համարվում, միաժամանակ ընդդիմությունը հակառակն է պնդում` փորձելով իրավիճակից քաղել առավելագույնը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով երկրում հետընտրական իրավիճակը:
Մինասյանի խոսքով` ընդդիմությունը հույսը դնում է ոչ իրատեսական` գործող նախագահի պաշտոնանկության մասին պահանջի վրա, հետեւաբար, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար նվազագույն ծրագիրը քաղաքական ակտիվություն աստիճանը պահելն է` փորձելով հաղթել Երեանի քաղաքապետի ընտրություններում, ինչպես նաեւ այդ գործողություններով իշխանություններին ստիպել գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների: Մինասյանը նաեւ նշեց, որ դա կախված է ընդդիմության ունակությունից` պահպանել քաղաքական աստիճանը երկար ժամանակ եւ չմարգինալացվել: «Այլ հարց է` կհաջողվի դա անել, թե ոչ, սակայն քաղաքական պատմության մեջ նման բան դեռ չի եղել»:
Իր հերթին, Մինասյանի կարծիքով, լուծելու համար ներքաղաքական իրավիճակը, իշխանությունները պետք է փորձեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմնակիցներին բանակցությունների մեջ ներքաշելով ժամանակ շահել:

YEREVAN. – The current post-election situation in Armenia is not considered a crisis for the pro-government forces, yet the opposition claims otherwise and attempts to reap maximum benefits from this situation, Caucasus Institute Deputy Director, political analyst Sergey Minasyan told Armenian News-NEWS.am.
In his words, the opposition pins hopes on the unrealistic demand of dismissal of the serving president. Consequently, the minimum plan for opposition Heritage Party Chairman Raffi Hovannisian—who is declared runner-up to the winner, incumbent President Serzh Sargsyan, as a result of the presidential election on February 18, but who claims to be the real winner in the vote—is to maintain the level of the political activeness and to try to win the capital city Yerevan Council election—which is slated for May 5—and, also, to force the authorities for snap parliamentary elections. The political scientist also noted that this will depend on the capacity of the opposition to maintain the political level for a long time and not marginalize.
In Sergey Minasyan’s view, to resolve the current domestic political situation, the authorities, in their turn, should attempt to buy time by way of getting Hovannisian supporters engaged in talks.