Փետրվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, Արտեմ Ասատրյանը, ինչպես նաեւ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, որոշ պարզաբանումներ ներկայացրեցին կենսաթոշակային ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումների վերաբերյալ։
Կառավարությունը կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթ է մշակել, ըստ որի՝ պետք է կենսաթոշակների վճարման բաշխողական համակարգից անցում կատարվի կուտակային համակարգի: Այս մասին փետրվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Նրա խոսքով, նոր փոփոխություններով նախատեսվում է թոշակառուի համար ապահովել նվազագույն սպառողական զամբյուղին համարժեք եկամուտ:
Նոր համակարգը ենթադրում է, որ մինչեւ աշխատող անձինք պետք է տարիների ընթացքում կուտակեն իրենց թոշակները՝ մասնավոր կենսաթոշակային ֆոնդերին փոխանցելով իրենց աշխատավարձի 5 տոկոսը, իսկ պետությունը կկրկնապատկի կուտակվող գումարը։ Սա պարտադիր է մինչեւ 40 տարեկան բոլոր անձանց համար: Ըստ փոխնախարարի, ներկայումս կենսաթոշակի չափը սահմանվում է քաղաքական որոշմամբ, ինչը «անորոշության մեջ է գցում քաղաքացուն՝ իր ապագայի նկատմամբ»:
Նույն խնդրին անդրադառնալով՝ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը կարծիք հայտնեց, որ ներկայումս գործող համակարգում «սերունդների համերաշխության» սկզբունքը արդյունավետ չէ: «Համակարգից օգտվողների թվաքանակը շատ ավելի մեծ է, քան վճարողներինը։ Եթե մենք ապագայում բարձրացնենք կենսաթոշակները, սա տանելու է դեպի դեֆիցիտային համակարգի։ Գործող համակարգն արդար չէ, որովհետեւ մենք ստանում ենք որոշակի աշխատավարձ, գալիս է կենսաթոշակի անցնելու տարիքը, միանգամից ընկնում ենք սոցիալապես անապահով խավի մեջ»,- ասել է նա: Նկատենք, սակայն, որ նոր մեխանիզմը եւս չի վերացնում այն խնդիրը, երբ միջին աշխատավարձ` մոտավորապես 100-150 հազար ստացող քաղաքացին կենսաթոշակի անցնելով դառնում է անապահով խավի ներկայացուցիչ:

Правительство Армении разработало пакет пенсионных изменений, по которому должен быть осуществлен переход от выплаты пенсий по распределительной системе к системе накопительной. Об этом на встрече с журналистами 15-го февраля заявил замминистра по вопросам труда и социального обеспечения Артем Асатрян.
По его словам, этими изменениями предусматривается обеспечить для пенсионера доход, соразмерный минимальной корзине потребителя.
Новая система предполагает, что работники должны в течение многих лет копить свои пенсии, переводя на счета частных пенсионных фондов 5 процентов своего заработка, а государство удвоит данную сумму. Эта система станет обязательной для всех лиц до 40 лет. Согласно замминистра, в настоящее время размер пенсии устанавливается политическим решением, что ставит гражданина в неопределенное положение к своему будущему.
Возвращаясь к той же проблеме, замминистра финансов Вардан Арамян выразил мнение, что в действующей в настоящее время системе «неэффективен принцип солидарности поколений. Число пользующихся этой системой значительно больше, чем число тех, кто вкладывает в нее. Если в будущем мы повысим пенсии, это приведет к дефицитной системе. Действующая система несправедлива, так как мы получаем определенную зарплату, наступает время выхода на пенсию, и мы сразу переходим в разряд социально необеспеченных людей», — сказал он. Отметим, однако, что и в новой системе не ликвидируется та проблема, когда получающий среднюю зарплату в размере около 100-150 тысяч драмов гражданин, достигнув пенсионного возраста, становится представителем необеспеченных слоев населения.