2008թ մարտի 1-ի դեպքերի ուսումնաասիրելու նպատակով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը կքննարկվի հաջորդ քառօրյայում: Այս մասին այսօր` մարտի 21-ին, Ազգային ժողովի նիստում ասաց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանի հարցին` նա նշել է, որ քանի որ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը այս օրերին գործուղման մեջ է, իրենք պայմանավորվել են, որ հարցը դրվի քննարկման մյուս քառօրյայում
Նշենք, որ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ին կայացած նիստում միաձայն ընդունվել է մարտի 1-ի դեպքերի ուսումնաասիրելու նպատակով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: Նախապես քաղաքական պայմանավորվածություն է եղել, որ նախագահական ընտրություններից հետո այն կմտնի հանձնաժողով նիստ, եւ ըստ այդմ` այսօր հանձնաժողովի անդամները միաձայն դրական եզրակացություն են տվել:

Вопрос создания временной комиссии в связи с событиями 1 марта 2008 года Национальное Собрание Армении обсудит на своем следующем заседании. Об этом 21 марта сообщил спикер парламента Овик Абрамян, отвечая на вопрос главы парламентской фракции Армянского национального конгресса Левона Зурабяна.
По словам Абрамяна, содокладчик по этому вопросу, глава постоянной Комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян находится в командировке, следовательно, вопрос будет включен в повестку следующей четырехдневки.
Отметим, что на заседании постоянной Комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания Армении 15 марта единогласно был принят проект решения о создании в парламенте временной комиссии по изучению событий 1 марта, во время которых погибли 8 демонстрантов и 2 служащих Внутренних войск.