Քիչ առաջ նախագահական նստավայրում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել է Կառավարության հրաժարականը: Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ իրենց համար մեծ պատիվ էր աշխատել Սերժ Սարգսյանի հետ: «Ես ուզում եմ նշել, որ այս տարիների ընթացքում մեր թիմը փորձել է կատարել ձեր կողմից դրված բոլոր խնդիրները:Մենք ունեցել ենք դժվար օրեր, ոչ միայն հաջողություններ, այլեւ դժվարություններ եւ սխալներ»,- ասել է վարչապետը: Նա շեշտել է, որ Սերժ Սարգսյանի փորձը, գիտելիքները, մարդկային հատկանիշները հույս են ներշնչում, որ «մեր պետությունը զարգանալու է, եւ մենք ունենալու ենք նոր վերելքներ եւ հաղթանակներ»:
Նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է առաջին հրամանագիրը` ընդունելով Կառավարության հրաժարականը` խնդրելով նրա անդամներին աշխատել մինչեւ նոր Կառավարության ձեւավորումը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Կառավարության անդամներին համատեղ աշխատանքի համար` համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ գործունեությունը եղել է արդյունավետ:
«Մեծարգո պարոն վարչապետ եւ կառավարության անդամներ ընդունելով կառավարության հրաժարականը, ես շնորհակալություն եմ հայտնում համատեղ աշխատանքի համար: Ես համոզված եմ, որ մեր համատեղ գործունեությունը եղել է արդյունավետ: Կասկածից վեր է, որ մեր քաղաքացիների մի հսկայական զանգված դժգոհ է մեր աշխատանքից, բայց հարգելի գործընկերներ, ուզում եմ, որպեսզի դուք համոզված լինեք, որ մարդիկ դժգոհ են ոչ թե մարդկանցից, այլ եղած պրոբլեմներից: Դուք ակնհայտորեն աշխատել եք բարդ պայմաններում եւ լուծել եք շատ դեպքերում անհնարին թվացող խնդիրներ:
Դուք դիմագրավել եք մարտահրավերներին, եւ դա Ձեզ պատիվ է բերում: Անկախ նրանից, թե ձեզնից ով կաշխատի կառավարության նոր կազմում, դուք ծառայել եք հայ ժողովրդին եւ վստահ եմ, որ ծառայելու եք մինչեւ Ձեր խոր ծերություն, որովհետեւ կոչումը ծառայել ժամանակավոր չի լինում, որովհետեւ ծառայել ձեզ համար, մեր բոլորիս համար նշանակում է ապրել: Ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը համոզված լինի, որ անկախ բոլոր գնահատականներից, դուք կառավարության նոր կազմի համար ստեղծել եք բարենպաստ պայմաններ: Ես վստահ եմ, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը շարունակելով Ձեր լավագույն ավանդույթները անպայման կկատարի իր առջեւ դրած խնդիրները: Իսկ դրանք բազմազան են: Մեկ անգամ եւս շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ եւ հաջողություն եմ մաղթում»,- մասնավորապես նշել է նախագահը:

В резиденции главы государства премьер-министр Тигран Саркисян представил президенту Сержу Саргсяну отставку правительства. Отставка была представлена по требованию пункта 4 статьи 55 Конституции.
Как отметил Т. Саркисян, для членов правительства было большой честью работать с Сержем Саргсяном. «Хочу отметить, что за эти годы наша команда пыталась решить все задачи, выдвинутые вами. У нас были трудные дни, не только успехи, но и трудности и ошибки»,- заявил премьер. Он подчеркнул, что опыт, знания, человеческие качества Сержа Саргсяна вселяют надежду, что «наше государство будет развиваться, и нас ожидают новые достижения и победы».
После вступления в должность президента, Серж Саргсян подписал первый указ, приняв отставку правительства и попросив членов кабинета министров продолжать работу до формирования следующего кабинета. Он выразил им благодарность за совместную работу и убеждение в эффективности прошедшей деятельности.
«Многоуважаемый господин премьер-министр и члены правительства. Приняв отставку правительства, я выражаю благодарность за совместную работу. Убежден, что наша совместная деятельность была эффективной. Несомненно, огромная часть граждан недовольна нашей работой, но, уважаемые коллеги, хочу, чтобы вы были уверены: недовольны бывают не людьми, а проблемами. Вы работали в очевидно непростых условиях и решили задачи, подчас казавшиеся неразрешимыми. Это делает вам честь.
Независимо от того, кто из вас будет работать в следующем составе правительства, вы служили армянскому народу, и я убежден, что вы будете ему служить до глубокой старости, потому что призвание служить не бывает временным. Потому что служить для вас - для всех нас – означает жить. Желаю, чтобы каждый из вас был уверен: независимо от любых оценок, вы создали благоприятные условия для нового правительства. Уверен, новое правительство Армении, сохранив лучшие традиции, обязательно выполнит стоящие перед ним задачи. А задачи эти многочисленны. Еще раз благодарю вас и желаю вам успеха»,- заявил президент Армении.