Գազամատակարարման համակարգում գազի չարդարացված վատնման վրա պետք է կրկնակի ուշադրություն դարձնել: Այդ մասին, այսօր՝ մայիսի 16-ին, կառավարության շենքի մոտ գազի գնի կտրուկ բարձրացման դեմ տեղի ունեցող բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
«Գնի բարձրացման մեջ կան բաղադրիչներ, որոնք կախված չեն մեզնից: Ռուսաստանի վրա ազդելու հնարավորություն մենք նույնպես չունենք, բայց, եթե հաշվի առնենք, որ գինը բարձրանում է ընդհուպ մինչեւ եվրոպական մակարդակի, դա նշանակում է, որ կառավարությունը պետք է կրկնակի ուշադրություն դարձնի չհիմնավորված վատնման վրա: Այն արտահայտվում է տարբեր կերպ. Ինչպես գազի զգալի կորուստներ համակարգում, այնպես էլ սպառողներին ոչ բարձր որակ գազի մատակարարում:  Այս վերահսկողությունը կարեւոր է անկախ գնից, քանի որ նրա բացակայությունից տուժում են սպառողները», - ասաց Հայաստանի սպառողների միության նախագահը:
Հիշեցնենք, որ «ՀայՌուսգազարդը» Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին առաջարկել է բարձրացնել գազի գինը՝ 1000 խմ-ի դիմաց 132 հազար դրամից հասցնելով 221 հազար դրամի (ամսական մինչեւ 10 հազար խմ գազ սպառող բնակչության համար):

На неоправданное расточительство в системе газоснабжения нужно обратить двойное внимание. Об этом 16 мая заявил председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян в ходе акции перед зданием Правительства против повышения цен на газ.
«В повышении цен есть компоненты, которые не зависят от нас. Воздействовать на Россию мы не можем. Но если учитывать, что цена повышается практически до уровня европейской, то значит, Правительство должно обратить двойное внимание на неоправданное расточительство. Проявляется оно по-разному – как потери газа в системе, причем на поверку оказывающиеся значительными, или как невысокое качество поступающего потребителям газа. Этот контроль важен независимо от цены, потому что от его отсутствия страдают потребители», – сказал председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян.
Напомним, что «АрмРосгазпром» представил в Комиссию по регулированию общественных услуг заявку о повышении тарифов на газ – впервые с 2010 года. Для абонентов, потребляющих менее 10 тыс. куб м газа в месяц (то есть домовых и небольших коммерческих) тариф предлагается повысить со 132 до 221 тыс. драмов за 1 тыс. куб м и с 243,13 до 392,05 доллара – для коммерческих.