Իրանից կարելի է ավելի մեծ ծավալներով գազ ստանալ, սակայն դա քաղաքական խնդիր է: Այդ մասին այսօր` մայիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նրա կարծիքով` Իրանում ուրախ կլինեն մեծացնել դեպի Հայաստան գազի մատակարարումը, քանի որ տնտեսական պատժամիջոցների պատճառով դժվարություններ ունեն: Իրանական գազն, այսպիսով, այլընտրանք կդառնա «Գազպրոմի» մատակարարումներին:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի սակագնի վերանայմանը, ապա Գ. Մակարյանը դա պայմանավորեց մասամբ «ՀայՌուսգազարդի» չափից ավելի ծախսատարությամբ, բարձր աշխատավարձերով, 30-35 տոկոս շահութաբերությամբ, ու ընդհանրապես` «գերէլիտար» բնույթով:
Անդրադառնալով կառավարության կողմից գազի գնի սուբսիդավորմանը` Գ. Մակարյանը հռետորական հարց ուղղեց. «Իսկ ո՞ւմ հաշվին է իրականացվելու սուբսիդավորումը»: Նրա հաշվարկով` գազի գնի թանկացման դեպքում բյուջեում 40-50 մլն դոլար լրացուցիչ հարկեր կհավաքվեն, սակայն կառավարությունը դրա փոքր մասն է ուղղում սոցիալական խավերի աջակցությանը:

YEREVAN. – Armenia can receive a larger volume of natural gas from Iran, but this is a political matter.
Chairman Gagik Makaryan of the Republican Union of Employers of Armenia said the abovementioned during a press conference on Friday.
In his view, Iran would be happy to increase the amount of gas supply to Armenia because Iran has difficulties due to the economic sanctions that are imposed upon the country. Thus, the Iranian gas could become for Armenia an alternative to the gas which Gazprom Company supplies.
As per Makaryan, the current reviewing of the price of the Russian natural gas is partially because of the ArmRusGazprom Company’s excessive costliness, high salaries, 30-35 percent profitability, and, in general, by its “super elite” nature.
Reflecting on the Armenian government’s pledge to subsidize the imminent increase in the price of the Russian natural gas being supplied to Armenia, Gagik Makaryan asked a rhetorical question: “At whose expense will the subsidy be implemented?” In line with his calculations, if the gas price increases, $40-50 million additional taxes will be collected for the budget, but the government directs a small fraction of this amount to providing assistance to social groups.