Իրանից կարելի է ավելի մեծ ծավալներով գազ ստանալ, սակայն դա քաղաքական խնդիր է: Այդ մասին այսօր` մայիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նրա կարծիքով` Իրանում ուրախ կլինեն մեծացնել դեպի Հայաստան գազի մատակարարումը, քանի որ տնտեսական պատժամիջոցների պատճառով դժվարություններ ունեն: Իրանական գազն, այսպիսով, այլընտրանք կդառնա «Գազպրոմի» մատակարարումներին:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի սակագնի վերանայմանը, ապա Գ. Մակարյանը դա պայմանավորեց մասամբ «ՀայՌուսգազարդի» չափից ավելի ծախսատարությամբ, բարձր աշխատավարձերով, 30-35 տոկոս շահութաբերությամբ, ու ընդհանրապես` «գերէլիտար» բնույթով:
Անդրադառնալով կառավարության կողմից գազի գնի սուբսիդավորմանը` Գ. Մակարյանը հռետորական հարց ուղղեց. «Իսկ ո՞ւմ հաշվին է իրականացվելու սուբսիդավորումը»: Նրա հաշվարկով` գազի գնի թանկացման դեպքում բյուջեում 40-50 մլն դոլար լրացուցիչ հարկեր կհավաքվեն, սակայն կառավարությունը դրա փոքր մասն է ուղղում սոցիալական խավերի աջակցությանը:

Из Ирана можно получать газ в бо́льших объемах, однако это политический вопрос. Об этом на встрече с журналистами 17 мая заявил председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
По его мнению, в Иране будут рады увеличить объемы поставляемого в Армению газа, поскольку из-за экономических санкций у них есть трудности. Таким образом, иранский газ станет альтернативой поставкам «Газпрома».
Что касается пересмотра тарифа на поставляемый в Армению российский газ, то Макарян обусловил это отчасти чрезмерной расточительностью «АрмРосгазпрома», высокими зарплатами, прибыльностью в 30-35% и вообще «сверхэлитным» характером.
Коснувшись субсидирования цены на газ Правительством, Макарян задал риторический вопрос: «А за чей счет будет осуществляться субсидирование?». По его расчетам, в случае подорожания газа в бюджет поступят дополнительные налоги на сумму 40 – 50 млн. долларов, однако Правительство направляет на поддержку социальных слоев лишь маленькую их часть.