Հայաստանի հանրապետության կառավարության նոր ծրագրից, որն ուղարկվել է ՀՀ Ազգային Ժողով, դուրս է մնացել նոր ատոմակայան կառուցելու մասին կետը:
Փոխարենը նշվել է գործող ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի անվտանգության աստիճանի բարձրացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման մասին:
Նշենք, որ ավելի վաղ հաստատված ծրագրով գործող ատոմակայանը պետք է կանգնեցվեր 2017 կամ 2018 թ. սակայն այդ ժամանակ նոր ատոմակայանը պետք է արդեն կառուցված լիներ:
2010 թ. օգոստոսի 20-ին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված համաձայնագրի համաձայն՝ նոր ատոմակայնի միջուկային կղզյակը պետք է կառուցի «Ռոսատոմը»: Համաձայնագրով նախատեսվում էր Հայաստանի տարածքում, ԱԷԿ-92 նախագծի համաձայն, 1060 ՄՎտ հզորությամբ ջրային էներգետիկ ռեակտորով, 60 տարվա շահագործման ժամկետով, Եվրոպական շահագործող կազմակերպությունների ակումբի (EUR) չափանիշների համապատասխան սերտիֆիկացված նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցում:

Из программы правительства Армении, отправленной в парламент, выпал пункт о строительстве нового атомного энергоблока.
Вместо этого отмечена необходимость продления срока эксплуатации второго энергоблока действующей АЭС и повышения его безопасности.
Отметим, по утвержденной ранее программе, атомную станцию должны были остановить в 2017 или 2018 г. однако до того времени новый энергоблок уже должен был быть построен.
По договоренности между Арменией и Россией, достигнутой в августе 2010 г., ядерный островок нового энергоблока должен построить «Росатом». Предусматривалось построить энергоблок по проекту АЭС-92, с водо-водяным энергетическим реактором мощностью в 1060 МВт, сроком эксплуатации в 60 лет. Станция должна будет пройти сертификацию по критериям Клуба европейских эксплуатирующих организаций.