Վրաստանում ձերբակալվել են մայիսի 17-ին տեղի ունեցած միջադեպի մասնակիցները, երբ հետապնդել էին սեռական փոքրամասնությունների պաշտպանների ավտոբուսը, հաղորդում է Վրաստանի ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Մայիսի 17-ին Կոլտնտեսության հրապարակում տեղի ունեցած միջադեպի մասնակիցներ Գիգա Կ.-ն, Զուրաբ Չ.-ն, Ամիրան Մ.-ն եւ Բեկա Պ.-ն ձերբակալվել են վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 166 եւ 173 հոդվածներով՝ ոստիկանությանը չենթարկվելու եւ մանր խուլիգանության մեջ»,-ասված է հաղորդագրությունում: Այդ արարքը պատժվում է տուգանքով կամ մինչեւ 90 օր վարչական կալանքով, հաղորդում է «Նովոստի Գռուզիան»:
«Մայիսի 17-ի միջադեպերի հետաքննությունը շարունակվում է, հարուցվել է մի քանի քրեական գործ»,-ասված է հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 17-ին Թբիլիսիում ակցիա է կազմակերպվել ի պաշտպանություն ԼԳՏԲ համայնքի, որի մասնակիցների վրա են հարձակվել հազարավոր թբիլիսցիներ: Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ բախումներից տուժել է 28 մարդ, այդ թվում 3 ոստիկան եւ մեկ լրագրողուհի:

В Грузии задержаны участники инцидента с преследованием автобуса защитников сексуальных меньшинств в центре Тбилиси 17 мая, сообщает пресс-служба МВД страны.
«Участники инцидента на Колхозной площади 17 мая - Гига К., Зураб Ч., Амиран М. и Бека П. задержаны по статьям 166 и 173 Кодекса административных правонарушений за неповиновение полиции и мелкое хулиганство», - говорится в сообщении. Преступление предполагает наказание в виде штрафа или административное заключение до 90 дней, сообщает «Новости-Грузия».
«Расследование инцидентов 17 мая продолжается, возбуждено несколько уголовных дел», - сказано в заявлении.
Напомним, акция в защиту прав ЛГБТ-сообщества  17 мая в центре Тбилиси была сорвана десятками тысяч противников данной акции. По данным Минздрава, в результате столкновений пострадали 28 человек, среди них - трое полицейских и одна журналистка.