Երեկ «Ժողովուրդ»-ի խմբագրություն են դիմել «Արմավիա» ավիաընկերության նախկին օդաչուները,բորտուղեկցորդները եւ ավիաինժեներները՝ պատմելով, որ ընկերությունն իրենց 7 ամսվա աշխատավարձը չի վճարել:
Այս պատմության մեջ, սակայն, ուշագրավը ոչ թե այն է, որ ավիաընկերության համար ամենակարեւոր մասնագետները չեն գնահատվել, այլ որ այդ ընկերությունը խաբել է Հայաստանի Հանրապետությանը: «2011 թվականից սոցվճարներ չեն արվել մեր անունով: Իհարկե, պահումներն արվել են, աշխատավարձը ստացել ենք, բայց հիմա պարզել ենք, որ 2011-ից մինչ 2013թ. նոյեմբեր ամիսը ընկերությունը սոցվճարներ չի արել: Մարդիկ կան, որ պետք է թոշակի գնան, այդ խնդիրն էլ լուծված չէ, մի խոսքով, խայտառակ իրավիճակում ենք հայտնվել»,-վրդովված նշեցին «Արմավիա»-ի նախկին աշխատակիցները:

YEREVAN. – Former pilots, flight attendants, and aviation engineers of Armavia Airline Company—which is Armenia’s national carrier—applied to Zhoghovurd daily, telling that the company has not paid their seven months’ salary, the daily reports.
“But the noteworthy [thing] in this story is not that the airline company’s most important specialists were not appreciated, but rather this company swindled the Republic of Armenia.
‘Social [security] payments are not made in our name ever since 2011. Of course, deductions were made, we received the salary, but, now, we found out that the company has not made social [security] payments from 2011 to November 2013. There are people that will retire; this problem is not resolved, either,’ Armavia’s former employees resentfully noted.
Armavia [representatives] informed Zhoghovurd that they will respond to this matter after the holidays,” Zhoghovurd writes.