Թայվանի նախկին նախագահ Չեն Շույբյանը փորձել է ինքնասպան լինել բանտում: Այդ մասին հայտնել է երկրի արդարադատության նախարարությունը:
Բանտի աշխատակիցները տեսել են նրան այն պահին, երբ վերջինս փորձել է սրբիչով կախվել բանտի զուգարանում: Չենին հոգեբան են հատկացրել, ով նշել է, որ բանտարկյալի վիճակն աստիճանաբար բարելավվում է:
Չենն ինքնասպանության փորձ է արել որպես իր ձերբակալությանն ուղղված բողոքի նշան. ըստ նրա, իրեն ձերբակալել են քաղաքական դրդապատճառներով: Չեն Շույբանը դատապարտվել է 19 տարվա ազատազրկման: Ի սկզբանե նա 2009թ դատապարտված է եղել ցմահ ազատազրկման գողության, կաշառակերության եւ ավելի քան 15մլն դոլլարի լվացման մեղադրանքով: Ինչպես հայտնում է Lenta.ru-ն, հետագայում նրա վրայից հանվել է նախագահական ֆոնդից գումար գողանալու մեղադրանքը, սակայն նա մեղավոր է ճանաչվել փաստաթղթերը կեղծելու հարցում:
Չենի կինը դատապարտվել է 17.5 տարվա ազատազրկման, սակայն դատավորը նրան թույլ է տվել չկրել պատիժը, քանի որ նա գամված է հաշմանդամի սայլակին:

Бывший президент Тайваня Чэнь Шуйбянь попытался наложить на себя руки в тюрьме. Об этом сообщило министерство юстиции страны.
Тюремщики обнаружили бывшего президента, когда он пытался повеситься на полотенце в тюремной уборной. Чэню выделили психолога, который отметил, что состояние заключенного постепенно улучшается.
Попытку самоубийства Чэнь совершил в знак протеста против своего заключения, которое он называет политически мотивированным. Чэнь Шуйбянь отбывает 19-летний тюремный срок. Изначально он был осужден в 2009 году на пожизненное заключение за хищение, взяточничество и отмывание более 15 миллионов долларов. Впоследствии его оправдали в хищении денег из президентского фонда, однако признали виновным в подделке документов, сообщает «Лента.Ру».
Жена Чэня была приговорена к 17,5 годам тюрьмы, однако суд разрешил ей не отбывать наказание из-за того, что она прикована к инвалидному креслу.