ԱՄՆ-ում ազատորեն գործում են արմատական իսլամիստների միանգամից մի քանի տասնյակ փակ ճամբարներ, որոնք փաստացի վերածվել են ահաբեկիչների պատրաստման կենտրոնների: Այդ մասին տվյալները հայտնվել են միանգամից մի քանի լրատվամիջոցներում:
Մասնավորապես, Foxnews հեռուստաալիքի եթերում մանրամասն պատմվել է ամենախոշոր բնակավայրի` Իսլամբերգի (Islamberg) մասին, որը գտնվում է Մանհեթընից մի քանի ժամվա ճանապարհի վրա:
Լրագրողների ձեռքում է հայտնվել տեսագրությունը, որը ակնհայտորեն պետք է դառնար համայնքի նոր անդամներ հավաքագրելու գովազդ: «Մեր նորակոչիկները պարտիզանական պատերազմ վարելու հատուկ պատրաստություն են անցնում: Ներկայումս մենք ունենք մի քանի ճամբարներ: Դուք հանգիստ կարող եք կապվել մեզ հետ Նյու Յորքում կամ կանադայում, Հյուսիսային Կարոլինայում կամ Պակիստանում»,- կոչ է արել Սաիդ Մուբարաք Ալի Շահ Գիլանին, ով Իսլամբերգի հիմնադիրն է, հաղորդում է RBC-ն:
Պակիստանյան ծագումով ամերիկացի Ալի Գիլանին համարվում է պակիստանյան «Ջամաաթ ալ-Ֆուգրա» ահաբեկչական կազմակերպության առաջնորդներից մեկը: Հատկանշական է, որ Իսլամբերգի եւ «Ջամաաթ ալ-Ֆուգրա»-ի ստեղծման տարեթիվը համընկնում է` 1980թ.: Ալի Գիլանին Նյու Յորքից ոչ հեռու գնել է 70 ակր տարածք, որտեղ էլ կառուցվել է Իսլամբերգը: Այդ կազմակերպության ամերիկյան ստորաբաժանումը կոչվում է «Ամերիկայի մահմեդականներ»:
Ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ 22 նահանգներում գործում է 35 նման բնակավայր, ընդ որում դրանց գոյության մասին հայտնի է ոչ միայն լրագրողներին, այլեւ իշխանությւոններին: Այդ ճամբարների հիմնական բնակիչներ են դառնում նախկին հանցագործները, որոնք նստել են ամերիկյան բանտերում եւ այնտեղ էլ իսլամ են ընդունել:

В США свободно функционируют сразу несколько десятков закрытых поселений радикальных исламистов, которые фактически превращены в лагеря по подготовке террористов. Сообщения об этом появились сразу в нескольких американских СМИ.
В частности, в эфире телеканала Foxnews было подробно рассказано о самом крупном и самом известном подобном поселении – Исламберге (Islamberg), которое находится всего в нескольких часах езды от Манхеттена.
В руки журналистов попал видеоролик, который, очевидно, должен был стать некой рекламой для возможного набора новых членов общины. «Наши новобранцы проходят специальную подготовку для ведения партизанской войны. В настоящее время у нас есть несколько тренировочных лагерей. Вы легко можете связаться с нами в Нью-Йорке или Канаде, в Северной Каролине или Пакистане», - призывает Саид Мубарак Али Шах Гилани, являющийся основателем Исламберга, сообщает РБК.
Американец пакистанского происхождения Али Гилани считается одним из лидеров пакистанской террористической организации «Джамаат аль-Фугра». Примечательно, что дата создания Исламберга и «Джамаат аль-Фугра» совпадают - 1980г. В 1980г. Али Гилани недалеко от Нью-Йорка купил участок земли в 70 акров, на котором впоследствии и вырос Исламберг. Американское подразделение этой организации называется «Мусульмане Америки».
В общей сложности, по информации Foxnews, сегодня в Америке, в 22 штатах действуют как минимум 35 подобных поселений, причем об их существовании очевидно известно не только журналистам, но и американским властям. Жителями таких поселений становятся как правило бывшие преступники, отсидевшие солидные сроки в американских тюрьмах, там же принявшие ислам.