Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում եւս կթանկանան էլեկտրաէներգիան ու գազը: Այդ մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ հանրային ծառայությունները եւ տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Լեւոն Մնացականյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ թանկացումներն իրականացվում են գրեթե նույն չափով, ինչ Հայաստանում:
Այսպես՝ մինչեւ 10 հազ. խոր. մետր սպառողների համար գազի սակագինը կդառնա 156 դրամ, իսկ 10 հազ. խոր. մետրից ավելի սպառողների համար՝ 290 դոլար:
Էլեկտրաէներգիայի ցերեկային սակագինը բնակչության ու իրավաբանական անձանց համար սահմանվել է 38 դրամ/կվտժ, իսկ գիշերային սակագինը՝ 33 դրամ/կվտժ: Ուղիղ բջիջով սնվողների համար (խոշոր սպառողների) սահմանվել է էլեկտրաէներգիայի մի փոքր ավելի ցածր սակագներ:
Լ. Մնացականյանը նշեց, որ Արցախում մեծ ներդրումներ են կատարվում հիդրէներգետիկան զարգացնելու համար: Մասնավորապես՝ «Արցախհէկը» գործարկել է (կամ գործարկման փուլում է ) 5 հէկ: Եւս 4 հէկ գործարկվել է Աղավնագետի վրա: Ընդհանուր առմամբ՝ Արցախը ներկայում սեփական միջոցների հաշվին բավարարում է էլեկտրաէներգիայի կարիքների 70%-ը:

Газ и электроэнергия подорожают и в Нагорно-Карабахской Республике. Об этом  в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил председатель  комиссии по регулированию  общественных услуг и экономической конкуренции НКР Левон Мнацаканян. По его словам, подорожания ожидаются почти в том же объеме, что и в Республике Армения.
Так, для потребителей в объеме выше 10 тыс куб м тариф составит 156 драмов, более 10 тыс - 290 долларов (в драмовом эквиваленте). Дневной тариф на электроэнергию для населения и юридических лиц установлен в 38 драм/кВт.ч, ночной - 33 драма. Тарифы для крупных потребителей (по прямым распределительным линиям) установлены чуть ниже.
Л. Мацаканян отметил, что в Арцахе осуществляются большие инвестиции в электроэнергетике. В частности, 5 новых гидроэлектростанций «Архацгэс» уже задействованы либо находятся на стадии задействования. Еще 4 ГЭС построены на реке Агавнагет. В целом, сейчас Арцах обеспечивает себя электроэнергией на 70%.