Պակիստանի խոշորագույն ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունը՝ Պակիստանի ժողովրդական կուսակցությունը (ՊԺԿ) որոշել է բոյկոտել հուլիսի 30-ին նշանակված նախագահի ընտրությունները: Այս մասին այսօր Իսլամաբադում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՊԺԿ-ի ղեկավարությունը, գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ վերլուծաբանների՝ ՊԺԿ-ի ղեկավարությունը նման քայլի ստիպված է դիմել այդ կուսակցության չափազանց ցածր վարկանիշի պատճառով, որը, 2008-2013թթ իշխանության ղեկին գտնվելով, սկանդալային հռչակ է վաստակել մեծաթիվ կոռուպցիոն սկանդալների ու ներքին եւ արտաքին ոչ արդյունավետ քաղաքականություն վարելու համար:
Պակիստանի նախագահի պաշտոնի համար 22 թեկնածուներ կառաջադրվեն: Ըստ փորձագետների՝ ընտրվելու ամենամեծ հավանականությունն ունի իշխող <Պակիստանի մահմեդական լիգա» կուսակցության թեկնածու (Նավազ Շարիֆի խմբակցություն) Մամնուն Հուսեյնը՝ Սինդ նահանգի նախկին ղեկավարը:

Крупнейшая оппозиционная политическая партия Пакистана - Пакистанская народная партия (ПНП) - приняла решение бойкотировать выборы президента, назначенные на 30 июля этого года. Об этом заявило сегодня руководство ПНП на пресс-конференции в Исламабаде.
В связи с этим решением баллотировавшийся в кандидаты в президенты от ПНП сенатор Раза Раббани уже отозвал свою кандидатуру из списков кандидатов, зарегистрированных в Центральной избирательной комиссии страны, передает ИТАР-ТАСС
По мнению аналитиков, на такой шаг руководство ПНП было вынуждено пойти в связи с крайне низкой популярностью этой партии, которая в период нахождения у власти с 2008 по 2013 годы приобрела скандальную репутацию из-за многочисленных коррупционных скандалов и неэффективной внутренней и внешней политикой.
Таким образом, на должность президента Пакистана будут баллотироваться 22 кандидата из числа представителей различных политических партий и движений страны. Однако, по мнению экспертов, наибольшие шансы на победу в президентской гонке имеет кандидат от правящей партии Пакистанская мусульманская лига (фракция Наваза Шарифа) Мамнун Хуссейн - бывший губернатор провинции Синд.