Հայաստանի կառավարությունը 2007 թ. հաստատել է տավարաբուծության զարգացման ծրագիրը եւ գումար հատկացրել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության անդամ Արմեն Ավետիսյանը: Ծրագիրը նախատեսված էր 2008-15 թ.թ. համար:
Պետք է որակապես բարելավվեր տավարաբուծությունը, սակայն պատգամավորի կարծիքով՝ ծրագիրը տապալվել է: Օրինակ՝ Եվրոպայից ներկրված անասունները տարբեր պատճառներով սատկել են, իսկ ֆերմերները ստիպված են վաճառել իրենց ֆերմաները: Նրա տեղեկացմամբ՝ ներկրված անասուններն արժեն 1,2 մլն դրամ, իսկ դրանց սերունդները՝ 8-9 հազ. դրամ, քանի որ գյուղնախարարությունն անտեսում է տեղում աճեցված տեսակները:

Минсельхоз Армении провалил программу скотоводства. Об этом заявил 22 октября член парламентской фракции «Процветающая Армения» Армен Аветисян, выступая в законодательном органе страны.
Он напомнил, что в 2007 г. правительство Армении утвердило программу развития скотоводства и выделило средства министерству сельского хозяйства. Программа была предусмотрена на 2008-2015 гг.
Разведение крупного рогатого скота, добавил депутат, должно было качественно развиться, но программа была провалена. Импортированный из Европы племенной скот (стоящий по 1.2 млн драмов за голову) по разным причинам пал, а фермеры в результате вынужденно продали свои фермы.