Լուիս Վիլի համալսարանի գիտնականները յուրահատուկ փորձ են անցկացրել ու պարզել են, որ մարդու տաղանդները հնարավոր է որոշել առանց տարբեր ստուգումների ու խորամանկ հարցումների. Պետք է ուղղակի տեսնել, թե ինչ գույնի աչքեր ունի մարդը:
Ինչպես պարզել են ամերիկացի գիտնականները, առավել տաղանդավոր են  այն մարդիկ, որոնց աչքերի գույնը  հիրիկի գույն են, հաղորդում է Informing.ru-ն:
Փորձին  մասնակցել են հազարավոր մարդիկ, որոնց բոլորի աչքերը երկնագույն  էին: Պարզվել է, որ նրանք ավելի հաջողակ են , քան նրանք, որոնք այլ գույնի աչքեր ունեն:  Բնորոշ է, որ դարչնագույն աչքերով մարդիկ ավելի հազվադեպ են գոհ իրենց մասնագիտական կյանքից ու նյութական ապահովվածությունից:
Հետազոտողները նաեւ համարում են, որ երկնագույն աչքերով մարդիկ հեշտ յուրացնում են բարդ մասնագիտությունները ու հաջողակ են ուսուցման ընթացքում: Հաճախ նրանք զանազան տաղանդներ ունեն ու հեշտությամբ գրավում են հակառակ սեռի ներկայացուցիչների սիրտը: Ավելին, նրանք հաջողությունների են հասնում այնպիսի սպորտաձեւերում, ինչպիսիք են գոլֆն ու հոկեյը: Բացի այդ նրանք լավ զարգացած ռազմավարական մտածողություն ունեն:
Նշենք,որ գիտնականներն առայժմ բավարար բացատրություն չեն գտել ֆենոմենին: Խնդիրը բարդացնում է այն, որ թեեւ աչքերի գույնը փոխանցվում է ժառանգաբար, սակայն բարդ գենետիկ միացությունների արդյունք է ու հաճախ դրսեւորվում են մի քանի սերունդ հետո:

Ученые из университета Луисвиля (University Louisvill) провели уникальный эксперимент и выяснили, что обнаружить таланты человека можно без разных тестирований и хитроумных опросов, нужно просто посмотреть, какого цвета глаза.
Как определили американские ученые, наиболее талантливыми являются люди с васильковыми радужными оболочками, сообщает Informing.ru.
В эксперименте приняло участие несколько тысяч людей, отобранных по одному критерию – у всех были голубые глаза. Как оказалось, их обладатели более успешны в жизни, чем добровольцы с другим цветом глаз. Характерно, людей с карими глазами, удовлетворенных своей карьерой и материальным положением, намного меньше.
Также исследователи считают, что голубоглазые люди успешнее в освоении тяжелых профессий и учебе. Они чаще обладают самыми разнообразными талантами и легко завоевывают сердца противоположного пола. Более того, голубоглазым счастливчикам чаще везет в таких видах спорта как хоккей и гольф. А еще у таких людей неплохо развито стратегическое мышление.
Отметим, что пока ученые не нашли удовлетворительного объяснения открытому феномену. Осложняет задачу и то, что цвет глаз хотя и передается по наследству, однако является результатом сложных генетических комбинаций и зачастую проявляется через несколько поколений.