Ռուսական  «Գազպրոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Միլլերը Ուկրաինային կոչ է արել վճարել  գազի մատակարարման դիմաց կուտակված 882 մլն դոլարի ժամկետանց պարտքը: Այս մասին նա հայտնել է լրագրողներին՝ նշելով, որ կոնցեռնին «խիստ անհանգստացնում է ռուսական գազի դիմաց Ուկրաինայի կողմից վճարումների շուրջ ստեղծված իրավիճակը»:
Ա. Միլլերի խոսքով՝  ««Գազպրոմ»-ը վերջերս բազմիցս ընդառաջ է գնացել ուկրաինացի գործընկերներին վերջիններիս կողմից պայմանագրային պայմանների կատարման հարցում»:
«Վիճակը չափազանց լուրջ է՝ հաշվի առնելով այն, որ վճարման պայմանները խախտելու դեպքում պայմանագրով նախատեսվում է անցում կանխավճարային համակարգի: Այս հարցն անհապաղ լուծում է պահանջում», - հայտարարել է Միլլերը:
«Գազպրոմ»-ը գազի դիմաց վճարումների կարգուկանոնը խստացնելու համար  առաջարկել է Ուկրաինայի համար կանխավճարային համակարգ սահմանել, առաջարկին հավանություն է տվել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը, հայտնում է  rbc-ն:
«Հաշվի առնելով, որ կանխավճարային համակարգի անցումը բխում է պայմանագրից, դա միանգամայն հնարավոր տարբերակ է: Այլ հարց է, որ այն կբարդացնի իրավիճակը: Առաջիկայում հարկավոր է սպասել  ուկրաինացի գործընկերների արձագանքին եւ ըստ այդմ քայլեր ձեռնարկել: Եթե արձագանք չլինի, ստիպված կլինենք անցնել կանխավճարի», - ասել է վարչապետը Միլլերին:
Իր հերթին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ «Գազպրոմ»-ի մտադրությունը ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի միջեւ Ասոցացման մասին ստորագրվելիք համաձայնագրի  հետ առնչություն չունի:
Այսօր էլ ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազեւը հայտարարել է, որ ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը կբացառի ՌԴ-ի  մասնակցությամբ Ուկրաինայի գազատրանսպորտային համակարգի կառավարման կոնսորցիումի ստեղծման հնարավորությունը:

Глава российского Газпрома Алексей Миллер призывает Украину оплатить просроченные счета за поставки газа на $882 млн. Об этом он сообщил журналистам, отметив, что концерн «чрезвычайно беспокоит ситуация, сложившаяся с оплатой Украиной поставок российского газа».
По словам А.Миллера, «Газпром в последнее время неоднократно шел украинским коллегам навстречу в вопросах выполнения ими условий контракта». По его словам, в частности, транзит газа по территории Украины оплачен вперед до января 2015г.
В части оплаты текущих поставок Газпром регулярно предоставлял возможность отсрочить платежи, указал А.Миллер. По поставкам в августе на сумму 882 млн долл. было подписано дополнение к контракту, позволяющее оплатить их позднее - до 1 октября, однако октябрь заканчивается, а счета до сих пор не оплачены.
«Ситуация очень серьезная, учитывая, что по контракту в случае нарушения условий платежей предусмотрен переход на систему предоплаты за поставку газа. Этот вопрос надо решать. И делать это срочно», - заявил А.Миллер.
Как передает РБК, на совещании по укреплению платежной дисциплины за поставки газа ОАО «Газпром» предложило перевести Украину на поставки газа по предоплате, соответствующее предложение поддержал премьер-министр РФ Дмитрий Медведев.
«С учетом того что это прямо вытекает из контракта, это вполне возможный вариант. Другое дело, что это усложнит ситуацию. В ближайшее время нужно будет дождаться реакции украинских партнеров, в зависимости от этого избрать линию поведения. Если реакции не будет, придется переходить на предварительную оплату», - сказал премьер А.Миллеру.
В свою очередь пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отметил, что заявление Газпрома о задолженности Украины за газ не связано с намерением Киева подписать соглашение об ассоциированном членстве с Евросоюзом.
Сегодня же советник президента РФ Сергей Глазьев сообщил, что подписание соглашения об ассоциации Украины с ЕС закроет возможность создания консорциума по управлению газотранспортной системой (ГТС) Украины с участием РФ.