Սեպտեմբերի 1-ին Իրաքում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Իրաքի ԱԳ նախարար Հոշիյար Զիբարիին։
Հանձնման արարողությունից հետո կայացած զրույցի ընթացքում նախարար Զիբարին հաջողություն մաղթեց դեսպանին իր առաքելության կատարման գործում եւ արտահայտեց Իրաքի ԱԳ պատրաստակամությունն աջակցել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված դեսպանության աշխատանքներին։ Նախարար Զիբարին նշեց, որ Հայաստանը Իրաքի համար բարեկամ երկիր է՝ բարձր գնահատելով առկա քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը, ինչպես նաեւ ընդգծելով այլ բնագավառներում, հատկապես՝ տնտեսությունում, դրանք ընդլայնելու եւ զարգացնելու կարեւորությունը։
ՀՀ դեսպանն ընդգծեց, որ Հայաստանում ուշադրությամբ են հետեւում Մերձավոր Արեւելքում եւ հատկապես Իրաքում տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձություններին՝ նշելով, որ խստորեն դատապարտելի են քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ գործադրվող բռնությունները եւ հատակապես անհանգստացնող է ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների կացությունը։
Դեսպան Գրիգորյանն ավելացրեց, որ Հայաստանը ողջունում եւ պաշտպանում է իրաքյան իշխանությունների ջանքերը երկրում անվտանգության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ։
Երկկողմ համագործակցության զարգացման նպատակով երկուստեք կարեւորվեց հայ-իրաքյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը, որի առաջիկա նիստը սպասվում այս տարվա նոյեմբերին Բաղդադում։

YEREVAN. – Armenia's Ambassador to Iraq Karen Grigoryan extended the copies of his credentials to Foreign Minister Hoshyar Zebari.
Minister Zebari wished Ambassador success in his mission and expressed readiness to contribute to the development of bilateral relations. Zebari said Iraq considers Armenia a friendly state and hailed the level of political relations noting potential for development of economic ties.
Ambassador Grigoryan, for his part, said Armenia is attentively following tragic events in the Middle East and Iraq in particular. Violence against civilian population is unacceptable, and the situation with ethnic and religious minorities is alarming.
Armenia welcomes Iraqi leadership’s efforts to establish security and stability in the country, Grigoryan added.
Ambassador and Minister noted importance of holding a regular meeting of Armenia-Iraq inter-department commission planned for November in Baghdad.