Աշխատանքային այցով Ժնեւում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 12-ին հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության խորհրդարանի՝ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի հետ:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամրապնդելու եւ խորացնելու ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, ինչպես նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության շարունակականությունը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է համարել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը, հարեւան երկրի հետ նախապայմաններով խոսելը եւ Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը: Նա նկատել է, որ ի տարբերություն Գերմանիայի՝ Թուրքիան գնում է պատմությունը կեղծելու ճանապարհով:
Էդուարդ Շարմազանովն իր երախտագիտությունն է հայտնել Գերմանիայի խորհրդարանին 2005 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ նման ոճրագործություններն ընդունելու եւ դատապարտելու ճանապարհով միայն հնարավոր կլինի կանխել դրանց կրկնությունը հետագայում:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել Գերմանիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը հիմնախնդրի հարցում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը հիմնահարցի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ձեւաչափում ընթացող բանակցությունների շրջանակում: Բունդեսթագի նախագահն իր հերթին անթույլատրելի է համարել հակամարտության ռազմական լուծումը:

Armenian National Assembly (NA) Vice-Speaker Eduard Sharmazanov, who is in Geneva, Switzerland, on a working visit, on Sunday met with Norbert Lammert, President of the Bundestag (Parliament) of Germany.
The meeting was held within the framework of the 131st Inter-Parliamentary Union Assembly.
They underscored the need to take steps toward the strengthening and deepening of interparliamentary cooperation, and the continuity of Armenia-European Union cooperation.
Reflecting on Armenian-Turkish relations, the NA deputy chair considered unacceptable Turkey’s present-day blockade of Armenia, speaking with a neighboring country with preconditions, and denial of the fact of the Armenian Genocide. Sharmazanov also expressed his gratitude to the German parliament for passing a resolution—back in 2005—condemning the Armenian Genocide.
Speaking on the Nagorno-Karabakh conflict, the Armenian parliament vice-speaker positively evaluated Germany’s balanced position on this matter. He also stressed that Armenia sees solely a pacific means of conflict settlement, and along the lines of the ongoing talks within the format of the OSCE Minsk Group co-chairs. The Bundestag president, for his part, considered a military solution to the conflict impermissible.