Աշխատանքային այցով Ժնեւում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 12-ին հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության խորհրդարանի՝ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի հետ:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամրապնդելու եւ խորացնելու ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, ինչպես նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության շարունակականությունը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է համարել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը, հարեւան երկրի հետ նախապայմաններով խոսելը եւ Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը: Նա նկատել է, որ ի տարբերություն Գերմանիայի՝ Թուրքիան գնում է պատմությունը կեղծելու ճանապարհով:
Էդուարդ Շարմազանովն իր երախտագիտությունն է հայտնել Գերմանիայի խորհրդարանին 2005 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ նման ոճրագործություններն ընդունելու եւ դատապարտելու ճանապարհով միայն հնարավոր կլինի կանխել դրանց կրկնությունը հետագայում:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել Գերմանիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը հիմնախնդրի հարցում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը հիմնահարցի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ձեւաչափում ընթացող բանակցությունների շրջանակում: Բունդեսթագի նախագահն իր հերթին անթույլատրելի է համարել հակամարտության ռազմական լուծումը:

Находящийся с рабочим визитом в Женеве вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов в рамках в 131-ой Ассамблеи Межпарламентского союза встретился с главой Бундестага Норбертом Ламмертом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента, в ходе встречи стороны подчеркнули важность укрепления и углубления двухстороннего парламентского сотрудничества, а также последовательного сотрудничества Армения – ЕС.
Затронув тему армяно-турецких отношений, Шармазанов заявил о недопустимости блокады Армении со стороны Турции, выдвижения предусловий и отрицания Геноцида армян. Он отметил, что в отличие от Германии, Турция идет по пути фальсификации истории. Шармазанов также выразил признательность парламенту Германии за признание Геноцида армян.
Говоря об урегулировании карабахского вопроса, вице-спикер положительно ценил уравновешенный подход Германии в этом вопросе. Он подчеркнул, что Армения видит урегулирование карабахского вопроса исключительно мирным путем, в рамках Минской группы ОБСЕ. В свою очередь, глава Бундестага подчеркнул, что считает недопустимым решение карабахского вопроса военным путем.