Թուրքիայում դեկտեմբերի 14-ին գյուլենական լրատվամիջոցների դեմ ոստիկանության սկանդալային գործողություններից հետո տեսահաղորդագրությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ-ում գտնվող «Գյուլենի համայնքի» առաջնորդ Ֆեթուլահ Գյուլենը։
Ֆեթուլահ Գյուլենն իր տեսահաղորդագրության մեջ առանց անուն տալու խիստ քննադատության է ենթարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։
«Բոլոր փարավոնները գտնում են ինչ-որ թույլ տեղ ու ասում. «Ձեռքս եմ վերցնելու, գործն ավարտին եմ հասցնելու, խեղդելու եմ, տրորելու եմ»։ Շատերն են իրենց փարավոն կարծում, բայց նրանց վերջը հայտնի է։
Ֆեթուլահ Գյուլենը խոշոր կրոնա-հասարակական շարժման առաջնորդ է, արդի իսլամի եւ ժողովրդավարության սինթեզի տեսության կրող: Նրա կողմից ղեկավարվող Գյուլենի համայնքը թե Թուրքիայում, թե դրանից դուրս ունի դպրոցներ, թերթեր, ֆինանսական կառույցներ, հասարակական կազմակերպություններ:
Ֆեթհուլլահ Գյուլենի եւ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջեւ հակասությունների գագաթնակետը եղավ 2013-ի դեկտմբերի 17-ի «Մեծ կաշառք» գործողությունն ընդդեմ վարչապետի եւ նախարարների դեմ։

В Турции после скандальных действий Полиции против гюленовских СМИ с телеобращением выступил находящийся в США лидер «Общины Гюлена» Фетулла Гюлен.
Последний в своем видеообращении подверг резкой критике президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. «Все фараоны находят какое-то слабое место и говорят: «возьму в свои руки, доведу до конца, задушу, сотру». Многие мнят из себя фараонов, но их конец известен», - заявил Фетулла Гюлен.
Фетулла Гюлен является лидером крупного религиозно-общественного движения, носителем   теории синтеза современного ислама и демократии. Пиком противоречий между Фетуллой Гюленом и нынешним президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом стала операция  «Крупная взятка» 17 декабря 2013 года.