Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկրի հատուկ ծառայություններին կարգադրել է վերացնել Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը երկրի ղեկավարության կողմից աջակցություն ցուցաբերելու մասին վկայող փաստաթղթերը` վախենալով Միջազգային դատարանի առաջ պատասխանատվությունից:  Այս մասին հայտնում է Սիրիայի ՍԱՆԱ գործակալությունը՝ վկայակոչելով  թուրքական «Այդընլիք» թերթի հոդվածը:
Ըստ թերթի, Էրդողանին մտահոգում է ԱՄՆ-ի եւ Արեւմուտքի` Սիրիայի ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման ու Արդարության եւ զարգացման կուսակցության կառավարության եւ «Իսլամական պետություն» խմբավորման միջեւ հավանական կապերի քննության հարցում որդեգրած ուղղությունը: Թուրքիայի նախագահը պետանվտանգության ծառայության պետ Հաքան Ֆիդանին կարգադրել է  ազատվել ապացույցներից եւ փաստաթղթերից, որոնք կարող են դատարանում ապացուցել իր ունեցած դերը Սիրիայում ահաբեկչությանն աջակցելու գործում:
Հարկ է նշել, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն քննարկել է մի զեկույց, որից հետեւում է, որ  ահաբեկիչներին զենք եւ զինամթերք են մատակարարել Թուրքիայի սահմանով:  Զեկույցում նշվում է, որ «Իսլամական պետությունն»  ունի ժամանակակից ծանր զենք,  այդ թվում՝ 1980 – 90-ական թվականներից պահեստներում պահվող եւ ապօրինի ճանապարհով թուրքական սահմանով  տեղ հասցված տանկերը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал указание спецслужбам страны  уничтожить документы, уличающие руководство страны в поддержке террористической организации ИГИЛ в Сирии, опасаясь ответственности перед Международным судом. Об этом сообщает сирийское государственное информационное агентство САНА, ссылаясь на публикацию в турецкой газете «Айдынлик».
Согласно изданию, опасения Эрдогана вызывает курс США и Запада на политическое решение сирийского кризиса и возможное расследование связей между правительством Партии справедливости и развития и ИГИЛ. Президент Турции дал указания начальнику службы госбезопасности Хакану Фидану избавиться от улик и документов, которые могли бы доказать в суде его роль в поддержке терроризма в Сирии.
Следует отметить, что Совбез ООН рассмотрел доклад, из которого следует, что оружие и боеприпасы террористам доставлялись через турецкую границу. В докладе говорится, что ИГИЛ имеет на вооружении современное тяжелое оружие, включая танки, хранившееся на складах с 1980 – 90-х гг. и контрабандным путем доставленное через турецкую границу.