Նյու Յորքում մի քանի տասնյակ մարդիկ հունվարի 4-ին պիկետներ են կազմակերպել ռեստորաններում` ի նշան ոստիկանության կողմից դրսեւորվող ռասայական խտրականության դեմ բողոքի: Նրանք մտել են Մանհեթենի հայտնի հաստատություններ եւ ընթերցել սպիտակամորթ ոստիկանների կողմից սպանված զոհերի անունները:
«ԱՄՆ-ում 28 ժամը մեկ ոստիկանները մեկ սեւամորթի են սպանում: Մենք ցանկանում ենք վերջ դնել դրան», - հայտարարել է ցուցարարներից մեկը:  Նմանատիպ ակցիաներ են տեղի ունեցել նաեւ քալիֆոռնիական Օքլենդում, նախօրեին էլ` Բերքլիում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ոստիկանների դաժանության դեմ բողոքի զանգվածային ցույցերն ԱՄՆ-ում սկվել են անցյալ տարվա նոյեմբերի 24-ից, երբ հայտարարվել էր սպիտակ ոստիկան Դարեն Ուիլսոնին պատասխանատվության չենթարկելու ատենակալների դատարանի որոշման մասին, որն օգոստոսին Ֆերգյուսոնում սպանել էր 18-ամյա աֆրոամերիկացի Մայքլ Բրաունին:
Դեկտեմբերի վերջին Նյու Յորքում աֆրոամերիկացին սպանել էր երկու ոստիկանի: Հունվարի 4-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել սպանված ոստիկաններից 32-ամյա Վենյան Լյուի հուղարկավորությունը: Հուղարկավորությանը ժամանել էին տասնյակ հազարավոր ոստիկաններ՝ ողջ երկրից: Նյու Յորքի ոստիկանության սպաները բողոքել են քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոյին՝ ցուցադրաբար թիկունքը դեպի նա դարձնելով:

В Нью-Йорке несколько десятков человек устроили 4 января пикеты в ресторанах в знак протеста против жестокости и расовой дискриминации со стороны полиции. Они заходили в популярные заведения на Манхэттене и зачитывали имена афроамериканцев, погибших в последние месяцы от рук белых полицейских.
«В США каждые 28 часов стражи порядка убивают по одному чернокожему человеку. Мы хотим положить этому конец», - заявил один из демонстрантов. Похожие пикеты прошли также в калифорнийском Окленде, а днем ранее - в Беркли, передает ТАСС.
Массовые акции протеста против жестокости полиции начались в США 24 ноября прошлого года, когда было объявлено о решении присяжных не привлекать к суду белого полицейского Даррена Уилсона, застрелившего в августе в Фергюсоне 18-летнего афроамериканца Майкла Брауна.
В конце декабря в Нью-Йорке афроамериканец застрелил двоихполицейских. 4 января в Нью-Йорке прошли похороны второго из убитых полицейских - 32-летнего Вэньяна Лю. На них съехались несколько десятков тысяч стражей порядка со всей страны. Офицеры полиции Нью-Йорка выразили протест мэру города Биллу де Блазио, демонстративно повернувшись к нему спиной.