Հայաստանում հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելլերը մտահոգված է իսրայելական մամուլում հակահայկական հրապարակումների առիթով:
NEWS.am-ը ներկայացնում է համայնքի ղեկավարի՝ «Համաշխարհային հրեականությունը չի կարող գործիք դառնալ հակահայ քարոզիչների ձեռքին» վերնագրով հոդվածը: Այն հրապարակում ենք ամբողջությամբ:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախօրեին, երբ քաղաքակիրթ մարդկությունը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի կողքին է՝ ոգեկոչելու Օսմանյան կայսրությունում սպանված շուրջ մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը, ակտիվացել է նաեւ թուրք-ադրբեջանական քարոզչությունը: Միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու եւ հրեական համայնքային տարբեր կառույցների օգնությունը ստանալու նպատակով վերջին շրջանում նպատակաուղղված աշխատանք է տարվում տարբեր լրատվամիջոցներում պատվիրված եւ միակողմանի հոդվածների միջոցով ստվեր գցելու հայ-հրեական հարաբերությունների վրա: Միանգամից պետք է նշել, որ այդ փորձերը չեն կարող ծառայել իրենց նպատակին: Երկու հինավուրց ժողովուրդների՝ հայերի եւ հրեաների, պատմությունը հարուստ է ընդհանրություններով եւ փոխադարձ շփումներով եւ ամենամեծ ցանկության դեպքում անհնար է սեւացնել այդ հարաբերությունները: Այնուամենայնիվ, երբ առկա է քաղաքական պատվեր եւ կան անպատասխանատու վերլուծաբաններ, միշտ էլ կլինեն սին փաստարկներով հակառակը ապացուցել փորձող մեկնաբանություններ:
Հին հրեական ասացվածքի համաձայն` ատելությունը ստիպում է ուղիղը թեք պատկերացնել:
Րաբբի Ջոզեֆ Թելուշկինը կարծում է, որ, զայրանալիս մարդիկ կորցնում են ողջախոհությունը:
Ցավոք, որոշ լրագրողներ, քաղաքական գործիչներ, պսեւդո-դիվանագետներ եւ հասարակական գործիչներ` իրենց շահերը առաջ մղելու եւ քաղաքական խաղերի գործընթացում անտեսում են էթիկայի ցանկացած նորմ:
Դրանցից է, օրինակ, Մաքսիմ Գաուինի եւ Ալեքսանդր Մուրինսոնի հոդվածը haaretz.com-ում, Արիե Գուտի հոդվածը jns.org-ում եւ Ալեքսանդր Մուրինսոնի հոդվածը thehill.com-ում: Միայն այս հեղինակների գործունեությունն ու կենսագրությունն անգամ կասկածներ չի թողնում նրանց վերլուծությունների միակողմանիության լինելու վերաբերյալ: Հայաստանը որպես հակասեմական երկիր ներկայացնող Մաքսիմ Գաուինը հրապարակայնորեն սատարում է Թուրքիայի ծայրահեղ աջ, Ազգայնական շարժում կուսակցությանը, որը Հայոց ցեղասպանության նկատմամաբ բացահայտ ժխտողական կեցվածքից զատ, հայտնի է նաեւ որպես հակասեմականության եւ քսենոֆոբիայի քարոզով: Սակայն, Գաունինը աչք է փակում այս հանգամանքի վրա: Վաղուց արդեն ադրբեջանական քարոզչամեքենայի ծառան դարձած Արիե Գուտը հանդիսանում է նաեւ Իսրայել-Ադրբեջան միջազգային կազմակերպության անդամ: Ալեքսանդ Մուրինսոնը իրականության տեղ է ընդունում իր դոկտորական թեզի այն հիմնական գիծը, թե իբր Ադրբեջանը, Թուրքիան եւ Իսրայելը ոչ ավել, ոչ պակաս անտանտ դաշինք են հանդիսանում: Ելնելով նման սխալ հիպոթեզից նա զարգացնում է այն թեզը, որ այդ երկրներից որեւէ մեկի հակառակորդը նրանց բոլորի հակառակորդն է:
Զարմանալի պատահականությամբ պահպանողական հայացքներ առաջ քաշող եւ Հայաստանի, Ադրբեջանի ու հրեականության վերաբերյալ երբեւէ ոչինչ չտպագրած Ռաուլ Կոնտրեռասը զարգացնում է վերոնշյալ հեղինակների տեսակետները The Hill-ում հունվարի 5-ի իր հոդվածում` ցուցաբերելով «համապարփակ իմացություն» Իսրաելի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մասին:
Վերը հիշատակված հեղինակների փաստարկների միակողմանիությունը կասկածի տեղ չի թողնում դրանց մեկ աղբյուրից սնվելու փաստի վերաբերյալ:
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից արեւմտյան կարծիքի վրա ազդելու մեթոդները գաղտնիք չեն, դրան անդրադարձ են կատարել շատ հեղինակավոր լրատվամիջոցներ, ինչպես օրինակ Նյու Յորք Թայմսը 2014թ. սեպտեմբերին, իսկ Foreign Policy ամսագիրը 2014թ. հունիսին բավական ծավալուն ակնարկ է կատարել այն մասին, թե ինչպես է Ադրբեջանի դիկտատորը փորձում իրեն հարմարեցնել միջազգային հանրային կարծիքը: Կարծում եմ միջազգային բոլոր հեղինակավոր հրեական կառույցները պետք է նվազագույնը թույլ չտան, այս արշավում իրենց ներքաշելու փորձերին:
Անդրադառնալով վերեւում նշված հեղինակների հոդվածներին՝ հարկ է ընդգծել նրանց թեզերի ակնհայտ կեղծ լինելը: Նշված բոլոր հեղինակներն էլ փորձելով Հայաստանը ներկայացնել որպես հակասեմական երկիր, ձախողվում են բերելու իրենց փաստարկը հիմնավորող օրինակներ: Իրականում նման փաստարկներ չեն էլ կարող լինել, քանի որ հայ-հերական հարաբերություններն առանձնանում են հանդուրժողականության եւ համակեցության եզակի օրինակներով: Որպես Մերձավոր Արեւելքի երկու հնամենի ժողովուրդներ` հայ-հրեական հարաբերությունների պատմությունը հասնում է մինչեւ դարերի խորքը, ինչի վկայությունն է հազարմյակների պատմություն ունեցող Երուսաղեմի հայկական թաղամասը: Մյուս կողմից անտիկ աղբյուրները տեղեկություններ են պահպանել Հայաստանի քաղաքներում հրեական հոծ ներկայության մասին:
Այս ամենից ելնելով` մառազմի են հասնում պատմության կեղծիչների կողմից բերված այսպես կոչված օրինակները, որոնք իրենց կարծիքով ուղղված են վարկաբեկելու երկու բարեկամ ժողովուրդների հարաբերությունները: Մասնավորապես, Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Հայկական լեգեոնը, որը ներկայացվում է որպես նացիստների կողմից կռվող միավոր, իրականում ձեւավորվել էր խորհրդային բանակում ծառայող հայաստանցի ռազմագերիների կողմից: Նմանատիպ ազգային լեգեոններ կազմվել էին նաեւ նախկին Խորհրդային Միության բազմաթիվ այլ ազգություններից: Հայկական լեգեոնի ստեղծման գաղափարը նացիստական ղեկավարությանը հուշել էին հենց Հայկական սփյուռքի մի շարք ներկայացոււցիչներ. նպատակը պարզ էր՝ ռազմագերիներին փրկել ֆիզիկական ոչնչացումից եւ հնարավորություն ընձեռել նրանց փախչելու եւ վերստին համալրելու խորհրդային զորքերի շարքերը: Այդ կերպ փրկվեցին Խորհրդային Հայաստանի բազմաթիվ զինվորներ՝ հայեր, եզդիներ, հույներ, ասորիներ, ռուսներ, հրեաներ:
Ինչ վերաբերվում է ժամանակակից Հայաստանին, ապա հակասեմականության նշույլներ, եթե անգամ եղել են, ինչը ցավոք կարող է լինել աշխարհի ցանկացած կետում, ապա դրանք երբեւէ չեն վայելել ոչ միայն իշխանությունների, այլ նաեւ քիչ թե շատ ազդեցիկ որեւիցե հասարակական-քաղաքական ուժի աջակցությունը: Հայաստանի շրջաններից մեկում միջնդարյան հրեական գերեզմանի վերանորոգումը պետության հատկացված միջոցներով արդյոք կարո՞ղ է հակասեմական քաղաքականություն համարվել: Իսկ այն սոցիոլոգիական հարցումը, որը օրինակ է բերվում հակահայկական հոդվածներից մեկի հեղինակի կողմից, իրականում ոչ այլ ինչ է քան նախապես դրված թեզը ապացուցել փորձող ֆարս: Հարցման մեթոդոլոգիան ավելի շատ հարցեր է առաջացնում, քան պատասխաններ առաջարկում: Հարցաթերթիկի հարցերն այնպես են կազմված, որ անգամ աշխարհում հրեական ամենահոծ համայնքն ունեցող երկրում այն անցկացնելու դեպքում հնարավոր է այդ երկիրը համարվեր ամենահակասեմական պետությունը: Հատկանշական է, որ այդ «սոցիոլոգիական հարցման» հեղինակները նպատակահարմար չէին համարել հետաքրքրվելու բարձրացված հարցերի վերաբերյալ Հայաստանի հրեական համայնքի կարծիքով:
Հրեական համայնքը Հայաստանում իրեն զգում է պաշտպանված եւ վայելում է իր իրավունքների, մշակույթի, սովորույթների նկատմամբ իշխանությունների բացարձակ հարգանքը: Հայաստանում չկա հակասեմականություն եւ մենք ունենք հայերի հետ լավագույն հարաբերությունները: Իհարկե համայնքն ունի նաեւ խնդիրներ, որոնք պայմանավորված են ընդհանուր երկրի իրավիճակով: Հետխորհդային տարիներին ծանր տնտեսական պայմանների հետեւանքով Հայաստանից հեռացել են բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ հայեր, ինչպես նաեւ ազգային այլ փոքրամասնություններ: Հայաստանի հրեաները կիսում են այս երկրի բոլոր դժվարությունները, միեւնույն ժամանակ իրենց համարելով ՀՀ հպարտ քաղաքացիներ: Ինչ վերաբերում է հասարակությանը, ապա հայերը մշտապես հիացմունքով են լցված եղել հրեաների եւ Իսրայել պետության նկատմամբ, եւ եթե անցկացվի սոցիոլոգիական հարցում, թե աշխարհի որ ժողովրդի անցած ուղին եք դուք համարում առավել շատ հարգանքի արժանի, ապա անկասկած «հրեաներ» եւ «Իսրայել» պատասխանները Հայաստանում շատ մեծ տոկոս կկազմեն: Միանշանակ է, որ Հայաստանում հնարավոր չէ պատկերացնել հակասեմական եւ հակաիսրայելական բնույթի ցույցեր, որոնք տեղի ունեցան Ադրբեջանի տարբեր քաղաքաներում մի քանի տարի առաջ:
Ինքս քաղաքական վերլուծաբան կամ քաղաքական գործիչ չեմ եւ չեմ ցանկանում մեկնաբանել Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Իսրայել կամ Ադրբեջան-Իսրայել հարաբերությունները, սակայն այն որ վերը նշված հոդվածներում նաեւ փորձ է արվում ծայրահեղ միակողմանի մեկնաբանել Ղարաբաղյան հակամարտությունը վկայում է, որ իրոք ադրբեջանական եւ թուրքական լոբբինգը նպատակաուղղված փորձ է կատարում օգտագործել հրեաական կառույցներին Հայոց ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականությունը առաջ մղելու եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան քողարկելու նպատակով: Հրեա ժողովուրդը բավական քաջածանոթ է այն ամենին, ինչ տեղի է ունեցել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանում եւ Ղարաբաղում: 1990-ական թթ., երբ ադրբեջանական ժողճակատի ելուզակները կազմակերպում եւ իրականացնում էին հայ բնակչության կոտորածներ եւ տեղահանություններ, ամենից տարածված կարգախոսներից էր «առանց հայերի եւ հրեաների կծաղկի Ադրբեջանը» կարգախոսը: Ադրբեջանի իշխանությունները, որքան էլ փորձեն ներկայանալ որպես Իսրայելի դաշնակից, այսօր եւս չեն կարող լինել հրեա ժողովրդի բարեկամը: Եթե որեւիցե մեկի մոտ այս փաստարկը կասկածելի է թվում, կարդացեք խնդրեմ ալիեւյան վարչակարգի կողմից մարդու իրավունքների խախտման բազմաթիվ ճչացող դեպքերի մասին հրապարակումները կամ թեկուզ Եվրոպայում հակասեմական ցույցեր ֆինանսավորելու վերաբերյալ հոդվածները: Կասկածից նաեւ վեր է, որ Ադրբեջանն օգտագործում է Իրան-Իսրայել հարաբերությունները՝ Իսրայելում իրեն ներկայացնելով Իրանի դեմ քաղաքականության ամենավստահելի գործընկերոջ: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարները շատ վտանգավոր խաղ են սկսել, եթե կարծում են, որ կարող են օգտագործել Իսրայելին եւ համաշխարհային հրեականությանը իրենց նեղ շահերն առաջ մղելու համար:
Հայտնի փաստ է, որ Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածների օրերին այլ փոքրամասնությունների հետ միասին հրեաները եւս դարձել էին երիտթուրքական պարագլուխների թիրախ: Մասնավորապես, նրանցից Ջեմալ Փաշան հայտարարել էր, որ «հայերի նկատմամբ կոտորածների քաղաքականությունը պետք է ուղղել նաեւ հրեաների դեմ»: Իսկ նախորդ տարի Գեզիի իրադարձությունների ժամանակ ոստիկաններից մեկը կրակելով ցուցարարների վրա՝ ասում էր՝ «դուք թուրք չեք, դուք հայեր եւ հրեաներ եք»: Այսօր տագնապալի լուրեր են ստացվում Թուրքիայից, որ այդ երկրում ահագնացող հակասեմականության ֆոնի վրա հրեաներն սկսել են արտագաղթել այլ երկրներ:
Հրեա եւ հայ ժողովուրդների դառը ճակատագիրը լի է արհավիրքներով, հետապնդումներով եւ կոտորածներով: Պատմական եզակի դաժան փորձությունների բովով անցնելով` երկու ժողովուրդները, թերեւս առավել քան այլոք, ընկալում են միմյանց ցավը եւ վստահաբար գիտեն` ինչ է նշանակում ապրել` շրջապատված լինելով թշնամանքով ու ատելությամբ:
Եթե նման իրողությունների անտեսումը լրագրողների եւ վերլուծաբանների կողմից, թեեւ դատապարտելի է, սակայն տեղավորվում է քարոզչության տրամաբանության շրջանակներում, ապա քաղաքական գործիչների կողմից, այն էլ ժողովրդավարական երկրներում, աններելի անպատասխանատվություն է, որը չի կարող որեւիցե արդարացում ունենալ: Այսպես, 2014 թ. դեկտեմբերի 12-ին իր ադրբեջանամետ հայացքներով հայտնի կոնգրեսական Սթիվ Սթոքմանը, հանդես եկավ ելույթով՝ ամբողջովին կրկնելով Արիե Գուտի հոդվածը: Սա բացահայտ անարգանք է ոչ միայն պարոն Սթոքմանի ընտրողների, այլ նաեւ ամերիկյան ժողովրդավարության նկատմամբ: Ոչ մի դեպքում չի կարելի թույլատրել պատվիրված եւ կեղծ թեզերի բարձրացումը օրենսդիր իշխանության ամբիոն: Չի կարելի մամուլի եւ խոսքի ազատության շղարշի տակ ներկայացնել ատելության քարոզչություն, բռնակալ առաջնորդի շահերը սպսարկող օրակարգ եւ այդ ամենում օգտագործել ընդհանուր առմամբ համաշխարհային հրեականությունը եւ մասնավորապես Հայաստանում հրեական համայնքին: Ես ցանկանում եմ հրավիրել ԱՄՆ-ի հրեական համայնքի ուշադրությունը այս փաստի վրա եւ կոչ եմ անում մշտապես զգոն լինել եւ դատապարտել հրեական գործոնը նման ստոր ձեւով օգտագործել փորձող քաղաքական շրջանակների ձեռնարկները:

Председатель Еврейской Общины Армении Римма Варжапетян-Феллер обеспокоена антиармянскими публикациями в израильской прессе.
В редакцию Новости Армении – NEWS.am поступила статья главы общины «Мировое еврейство не может стать инструментом в руках антиармянских проповедников». Приводим целиком текст статьи.
Накануне 100-летней годовщины Геноцида армян, когда цивилизованное человечество находится рядом с Арменией и армянским народом – чтит память около полутора миллиона невинных жертв, истребленных в Османской империи, активизировалась и турецко-азербайджанская пропаганда. Преследуя цель отвлечения внимания международного сообщества и привлечения помощи различных еврейских общинных структур, в последнее время проводится целенаправленная работа, чтобы бросить тень на армяно-еврейские отношения посредством публикации заказных и однобоких статей в различных СМИ. Одновременно необходимо отметить, что эти попытки не могут достичь поставленной цели. История двух древних народов – армян и евреев – изобилует схожестью и взаимными контактами, и, даже при огромном желании невозможно очернить эти отношения. Тем не менее, при наличии политического заказа и безответственных аналитиков невозможно избежать основанных на пустых аргументах комментариев, пытающихся доказать обратное.
Старая еврейская пословица гласит: «Ненависть делает прямое кривым». Раввин Иосиф Телушкин считает, что, когда люди впадают в гнев, их здравомыслие «дает крен».
К сожалению некоторые журналисты, политики, псевдодипломаты и общественные деятели, в погоне за наживой и в процессе заигрывания перед властью теряют все моральные качества.
Таковыми являются статья Максима Гауина и Александра Муринсона в haaretz.com, статья Арье Гута в jns.org и статья Александра Муринсона в thehill.com. Деятельность и биография этих авторов не оставляют ни малейшего сомнения в однобокости их анализа. Представляющий Армению антисемитским государством Максим Гауин публично содействует крайне правой партии Турции – Партии национального движения. Помимо занимаемой позиции открытого отрицания Геноцида армян, партия известна также пропагандой антисемитизма и ксенофобии. Однако Гауин закрывает глаза на это обстоятельство. Уже давно ставший слугой азербайджанской пропагандистской машины Арье Гут является также членом Международной ассоциации «Израиль-Азербайджан». Александр Муринсон принимает за действительное ту основную линию своей докторской диссертации, что, якобы, Азербайджан, Турция и Израиль ни больше ни меньше являются союзным альянсом. Исходя из подобной неверной гипотезы, он развивает идею, что противник какой-либо из этих стран является противником всех трех.
По странному совпадению Рауль Контрерас, который никогда не писал статьи об Армении, Азербайджане и еврействе и придерживается в основном консервативных взглядов, 5-го января в The Hill выдвигает тезисы вышеупомянутых авторов и демонстрирует «обширные знания» об Израиле, Армении и Азербайджане.
Однообразие тезисов всех вышеупомянутых авторов не оставляет сомнения о единственном источнике, подпитывающем их.
Не секрет, какие методы влияния используют власти Азербайджана для формирования мнения Запада, это отмечали и многие весьма авторитетные издания, так, например, The New York Times в сентябре 2014 г., а журнал Foreign Policy в июне 2014 г. сделал достаточно обширный обзор о том, как диктатор Азербайджана пытается подмять международное общественное мнение. Считаю, что все авторитетные международные еврейские структуры должны, по меньшей мере, не позволять вовлекать себя в подобные авантюры.
Возвращаясь к статьям вышеупомянутых авторов – необходимо подчеркнуть очевидную ложь их тезисов. Все упомянутые авторы, пытающиеся представить Армению антисемитской страной, обречены на неудачу в связи с отсутствием достоверных фактов. В действительности, подобных аргументов и нет, так как армяно-еврейские отношения являются редким примером терпимости и сосуществования. История двух древних народов Ближнего Востока – история армяно-еврейских отношений – тянется из глубины веков, доказательством чего является насчитывающий тысячелетнюю историю Армянский квартал Иерусалима. С другой стороны, в античных источниках имеются сведения о густонаселенности евреев в городах Армении.
Доходят до маразма так называемые примеры, приводимые фальсификаторами истории, которые, по мнению их авторов, направлены на дискредитацию отношений двух дружественных народов. В частности, в годы Второй Мировой Войны армянский легион, который представлен в качестве борющейся на стороне нацистов единицы, – в действительности был сформирован из армянских военнопленных, служащих в Советской армии. Подобные национальные легионы были также созданы из различных национальностей бывшего Советского Союза. Идея формирования армянского легиона была подкинута нацистскому руководству рядом представителей Армянской диаспоры; цель ясна – спасти военнопленных от физического уничтожения и предоставить им возможность сбежать и вновь пополнить ряды Советской армии. Так и спаслись многочисленные солдаты Советской Армении – армяне, езиды, греки, ассирийцы, русские и евреи.
Что касается современной Армении – если даже были признаки антисемитизма, что, к сожалению, может произойти в любом уголке мира – то они никогда не пользовались поддержкой не только властей, но и более или менее влиятельной общественно-политической силы. Может ли восстановление средневекового еврейского кладбища в одном из районов Армении за счет средств, выделенных государством, считаться проявлением антисемитской политики?! А социологический опрос, на который сделана ссылка в одной из статей, является ни чем иным как фарсом, призванным доказать заранее подготовленный тезис. Методология опроса вызывает больше вопросов, чем дает ответов. Вопросы сконструированы таким образом, что даже при проведении опроса в стране с густонаселенной еврейской общиной, возможно, что данная страна оказалась бы самой антисемитской страной. Следует отметить, что авторы этого «социологического опроса» сочли нецелесообразным поинтересоваться мнением еврейской общины Армении о поднятых вопросах.
Еврейская община чувствует себя в Армении защищенной, и власти с уважением относятся к правам, культуре, традициям евреев. В Армении нет антисемитизма, и у нас с армянами отличные отношения. Конечно, у общины имеются и проблемы, которые исходят из общего положения в стране. В результате тяжелых экономических условий в постсоветский период из Армении уехали многочисленные граждане – армяне, а также представители национальных меньшинств. Евреи Армении разделяют все трудности страны, в то же самое время, считая себя гордыми гражданами РА. Что касается общественности, то армяне всегда с восхищением относились к евреям и государству Израиль; и, если будет проведен социологический опрос, о том, пройденный путь какого из народов Вы считаете достойным самого высокого уважения, то, несомненно, больший процент ответов в Армении составит «евреи» и «Израиль». Однозначно, что невозможно представить проведение в Армении антисемитских и антиизраильских демонстраций, которые прошли в разных городах Азербайджана несколько лет назад.
Я не являюсь политическим деятелем или аналитиком, и не хочу комментировать отношения Армении с Ираном, Армении с Израилем или Азербайджана с Израилем, однако, тот факт, что в вышеупомянутых статьях предприняты попытки представить Карабахский конфликт крайне однобоко свидетельствует о том, что, действительно, азербайджанский и турецкий лоббинг целенаправленно пытается использовать еврейские структуры для продвижения политики отрицания Геноцида армян и сокрытия азербайджанской агрессии в отношении Нагорного Карабаха. Еврейский народ достаточно знаком с тем, что произошло с армянами в Азербайджане и Карабахе.
В 90-ые годы, когда разбойники народного фронта Азербайджана организовали и реализовали погромы армянского населения и депортацию, одним из распространенных слоганов был «без евреев и армян расцветет Азербайджан». Как бы ни пытались власти Азербайджана представлять себя союзником Израиля, они не могут быть друзьями еврейского народа. Если кому-нибудь данный аргумент кажется сомнительным, пожалуйста, прочтите публикации о многочисленных вопиющих нарушениях прав человека со стороны алиевской администрации, или, хотя бы, статьи о финансировании антиеврейских демонстраций в Европе. Вне сомнений, что Азербайджан использует отношения Иран-Израиль, представляя себя в Израиле в качестве самого надежного партнера в политике против Ирана. Очевидно, что руководители Азербайджана начали очень опасную игру, если считают, что им удастся использовать Израиль и мировое еврейство для продвижения своих узких интересов.
Широко известно, что в дни резни армян в Османской империи, наряду с другими национальными меньшинствами мишенью лидеров младотурок стали и евреи. В частности, Джемаль-паша объявил, что «политику резни армян нужно провести также против евреев». А в прошлом году, во время событий в Гези парке, один из полицейских, стреляя в демонстрантов, сказал: «Вы не турки, вы – армяне и евреи». Сегодня из Турции приходят тревожные вести – на фоне растущего антисемитизма, евреи стали эмигрировать в другие страны.
Горькая судьба еврейского и армянского народов полна бедствий, преследований и погромов. Проходя исторический путь редких по жестокости испытаний, оба народа, как никто другой, воспринимают боль друг друга и хорошо осознают, что значит жить в окружении вражды и ненависти.
И если игнорирование действительности журналистами и аналитиками осуждаемо, но вмещается в логику пропаганды, то игнорирование политическими деятелями, тем более демократических стран, – непростительная безответственность, которая не может иметь никаких оправданий. Так, 12 декабря 2014 г. известный своими про-азербайджанскими взглядами конгрессмен Стив Стокман выступил с речью, полностью повторяя статью Арье Гута. Это – открытое неуважение не только к избирателям господина Стокмана, но и к американской демократии. Ни в коем случае нельзя допустить проталкивания заказных и ложных тезисов на трибуну законодательной власти. Нельзя представлять пропаганду ненависти и обеспечивающую интересы лидера-диктатора повестку дня в качестве проявлений свободы слова и СМИ и использовать в этом мировое еврейство, в частности, еврейскую общину Армении. Мне хотелось бы обратить внимание еврейской общины США на эти факты и призвать быть всегда бдительными и осуждать попытки использования еврейского фактора подобным низким образом руководящими политическими кругами.