Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, անդրադառնալով աշխարհի տարբեր երկրներում Ցեղասպանության ճանաչման թեմային, հայտարարել է, թե իրենք իրենց պապերի պես պայքարելու են ու չեն խոնհարվելու։
Թուրքական yesiligdir կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության առաջնորդ, վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Իգդիրում կազմակերպված նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թեմային։
Դավութօղլուն հայտարարել է, թե Ցեղասպանության «պնդումներով» Թուրքիային նեղել ցանկացողները թող գան Իգդիրի հրապարակ եւ լսեն իրեն։ «Մենք խոսում ենք մեր պատմությունից, կիսում ենք ցավը։ Բայց մեր պապերի պես պայքարելու ենք ու գլուխ չենք խոնարհելու մեզ նեղել ցանկացողների առջեւ։ Մենք խաղաղության ճամփորդներ ենք։ Աշխարհում խաղաղության ճամփորդներ»,-ասել է Դավութօղլուն։

During a ruling Justice and Development Party (AKP) parliamentary election campaign rally in Igdir, Turkey, AKP Chairman and Prime Minister Ahmet Davutoglu also reflected on the Armenian Genocide issue, reported Yesiligdir website of Turkey.
Davutoglu stated that those who want to put Turkey in a tight spot with the genocide “allegations” should come to the Igdir Square and listen to him.
“We [i.e. the Turks] talk about, face our history. We share the pain. [But] we don’t give in. We, like our forebears, fight [but] don’t bow down,” Ahmet Davutoglu said. “We are voyagers of peace; we are voyagers of peace in the world.”