Հայաստանում դատավորներ քանակը քիչ է, իսկ դատարանները՝ ծանրաբեռնված։ Այս մասին  մայիսի 19-ին՝ ԵԽԽՎ Իրավական հարցերով եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստում, հայտարարեց Հայաստանի փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը։ Նիստը ընթանում է Հայաստանի Ազգային Ժողովում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում 100 հազար մարդուն բաժին է ընկնում 6-7 դատավոր այն դեպքում, երբ եվրոպական երկրներում դրանց թիվը 21-ն է։ Դրա հետեւանքով մեկ դատավորին բաժին հասնող գործերի քանակը շատ է լինում, ինչը անխուսափելիորեն ազդում է որակի վրա։ «Եվս մեկ խնդիր է Վճռաբեկ դատարանի հասանելիությունը։ Գործը ընդունելու համար այդ մարմինը սահմանափակումներ ունի, սակայն Սահմանադրական կամ Եվրոպական դատարան կարելի է դիմել միայն այդ մարմնով անցնելուց հետո»,- հավելեց Զոհրաբյանը։
Նշենք, որ Վճռաբեկ դատարանը ընդունում է Վերաքննիչ դատարանի վճռի բողոքարկումները միայն այն դեպքում, եթե առաջանում է դատական սխալի հարց, օրենքի միատեսակ կիրառելիություն կամ գործի նոր հանգամանքներ։

В Армении слишком мало судей, а суды перегружены. Об этом заявил 19 мая председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян на заседании Комиссии по правовым вопросам и правам человека ПАСЕ. Заседание проходит в Национальном Собрании Армении.
По его словам, на 100 тысяч человек в Армении приходится 6 – 7 судей, тогда как в европейских странах – 21. В итоге на одного судью приходится слишком много дел, а количество неизбежно влияет на качество. «Еще одной проблемой является доступность Кассационного суда. По принятию дел на рассмотрение в эту инстанцию установлены ограничения, но в Конституционный или Европейский суд можно обратиться, лишь пройдя эту инстанцию», - добавил Зограбян.
Отметим, что Кассационный суд принимает обжалования решений Апелляционного только в случае, если возникает проблема судебной ошибки, единообразного толкования закона или новых обстоятельств дела.