Թուրքիայի պետական TRT հեռուստաընկերության հաղորդումներից մեկով ուղիղ եթերում պատմաբան Մուսթաֆա Չալըքը վիրավորել է Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքին, ինչը աղմուկ է բարձրացրել հաղորդման մյուս մասնակիցների մոտ։
Երիտթուրքերի արարքներին հետ կապված հաղորդման ժամանակ, երբ էկրանին ցուցադրվել է Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից Էնվեր փաշայի լուսանկարը, Մուսթաֆա Չալըքը հիացական ասել է, թե տեսեք, ինչպիսի հերոս է, որի նմանը չկա Թուրքիայի պատմության մեջ։
Հաղորդավարուհին հիշեցրել է Թուրքիայի հանրապետության հիմնադիր Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքին, ինչին ի պատասխան, Չալըքը հեգնական ասել է, թե Էնվերը 80, նույնիսկ 180 Աթաթուրք արժի։

В Турции в прямом эфире одной из передач на государственном телеканале TRT историк Мустафа Чалык оскорбил Кемаля Ататюрка, что вызвало большой шум среди других участников передачи.
На телепередаче, связанной с поступками младотурок, когда на большом мониторе была показана фотография одного из организаторов Геноцида армян – Энвера паши, Мустафа Чалык с восторгом отметил: «Посмотрите, какой герой, ему нет аналогов в истории Турции».
Телеведущая напомнила об основателе Турецкой Республики Мустафе Кемале Ататюрке, в ответ на что Чалык с иронией заявил, что Энвер стоит 80, даже 180 Ататюрков.