Լատվիայի արտգործնախարար Էդգարս Ռինկեւիչը «Կոմերսանտ» պարբերականի հետ զրույցում անդրադարձել է Ռիգայում ընթացող «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի հետ նոր համաձայնության բանակցություններին եւ խոսել գործընկերության անդամ երկրների համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հնարավորությունների մասին։
Անդրադառնալով գագաթնաժողովի առաջին օրը համատեղ հայտարարության տեքստում Ղրմի անեքսիայի մասին ձեւակերպմանը Հայաստանի եւ Բելառուսի դեմ լինելու հանգամանքին՝ արտգործնախարարը նշեց, որ ցանկացած գագաթնաժողովում միշտ էլ լինում է դիրքորոշումների համաձայնեցման աշխատանք։ Բոլոր սկզբունքային դրույթները պետք է համաձայնեցվեն արտգոծնախարարների մակարդակով մայիսի 22-ին։
Հարցին, թե Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմի չեղարկումը չի ստեղծի արդյոք նախադեպ կովկասյան մյուս երկրների համար եւ չի վիրավորի արդյոք Թուրքիային, Ռինկեւիչը պատասխանել է. «Մենք վիզային ռեժիմի ազատականացման հնարավորություն ենք տալիս մեր բոլոր գործընկերներին։ Բացի այդ, տվյալ հարցում մենք որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ։ Մենք վիզային ռեժիմի մեղմացման մասին խոսում ենք նաեւ Բելառուսի հետ, մեղմացման ոչ թե ազատականացման։ Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցանկանան եւ բոլոր պահանջները կատարեն, ապա ես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում նրանց նման հնարավորություն չտալու համար։ Չէ՞ որ մենք անվիզա ռեժիմ ենք հաստատել Մոլդովայի հետ»։
Արտգործնախարարը խոսել է նաեւ Հայաստանի հետ շրջանակային համաձայնագրի նախապատրաստության մասին՝ նշելով, որ այդ հարցը քննարկվել է նաեւ հունվարին ԵՄ-Հայաստան խորհրդի ժամանակ։  «Մենք պատրաստ ենք նոր համաձայնագրի հարցով սկսել բանակցությունները Երեւանի հետ, որը հիմնված կլինի այն կետերի վրա, որոնք 2013թ. արդեն ունեինք Հայաստանի հետ։ Սակայն առանցքային տարբերությունն այն է լինելու, որ Հայաստանն այսուհետ ԵՏՄ անդամ է, եւ մենք միջոցներ կփնտրենք որպեսզի ԵՏՄ-ի առաջ Հայաստանի պարտավորությունները հակասության մեջ չմտնեն Եվրամիության որոշ ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը»,- նշել է Ռինկեւիչը։

Latvian Minister for Foreign Affairs Edgars Rinkēvičs, speaking to Kommersant daily of Russia, reflected on Armenia within the framework of the European Union Eastern Partnership Summit being held in the Latvian capital city of in Riga.
Speaking on Armenia’s and Belarus’ refusal to sign up to any summit statement that calls Russia’s annexation of Crimea illegal, the Latvian FM noted that the coordination of positions always takes place in any summit. He added, however, that all fundamental provisions need to be agreed at the level of FMs on Friday.
To the query on whether a lifting of visa regime with Georgia would set a precedent for the other Caucasus countries, Rinkēvičs responded: “We provide an opportunity for the liberalization of the visa regime to all our partners. In addition, we have made some progress on this matter with Armenia and Azerbaijan. (…) If Armenia and Azerbaijan wish and fulfill all the requirements, I see no problem in giving them such an opportunity.”
The Latvian FM also spoke about the preparation of a framework agreement with Armenia.
“We are ready to start talks with Yerevan on a new agreement, which will be based on the items that we already had in 2013 with Armenia,” Edgars Rinkēvičs noted. “But the key difference will be that Armenia is now a member in the [Russia-led] Eurasian Economic Union [EEU], and [therefore] we will seek means whereby Armenia’s commitments to the EEU do not conflict with the development of relations in some domains of the European Union.”