Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների ժամկետի երկարաձգումը միանգամայն տրամաբանական է, քանի դեռ Հայաստանը Ռուսաստանի համար դիտարկվում է որպես հակաթյուրքականության եւ հակաթուրքականության պատվար Հարավային Կովկասում: Այս մասին օգոստոսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԼՂ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը: Նա հավելեց, որ այս համատեքստում Հայաստանը պետք է շահագրգռված լինի, որպեսզի ռուսական բազաները հնարավորինս երկար մնան Հայաստանում, քանի որ առայժմ կանխատեսելի չէ, թե երբ կբարելավվեն հայ-թուրքական հարաբերությունները եւ երբ կլուծվի ԼՂ խնդիրը:
«Հայաստանը կշարունակի ընկալվել որպես անդեմ երկիր, եթե չփորձի փոխել իր հարաբերությունները հարեւան երկրներ հետ եւ առկա հակաթուրքականությունը չվերափոխվի որակապես մեկ այլ իրավիճակի, որտեղ մենք իսկապես կկարողանանք կանոնակարգել մեր հարաբերությունները ոչ միայն Թուրքիայի, այլեւ Ադրբեջանի հետ»,-նշեց Մելիքյանը: Նրա կարծիքով՝ այսօր Հայաստանը պատրաստ չէ դրան, քանի որ, ավաղ, հանդիսանում է Ռուսաստանի շատ ավելի վատ կրկնօրինակը: Մելիքյանը մտահոգություն հայտնեց, որ այսօր Հայաստանը կարող է պայմանագրեր ստորագրել մի Ռուսաստանի հետ, իսկ վաղը կամ 5-10 տարի հետո կարող է գործ ունենալ բոլորովին այլ Ռուսաստանի հետ:
«Ռուսաստանն այսօր իր շահերն ունենալով տարածաշրջանում, շարունակում է մնալ անգաղափարական երկիր եւ այդ տեսանկյունից, Ռուսաստանի ապագան առայժմ հստակ չէ»,-ընդգծեց բանախոսը: Հետեւապես, ըստ նրա, Հայաստանը պետք է վերափոխվի, դառնա ժողովրդավար եւ մեր ինքնիշխանությունը զոհ չտա Ռուսաստանի ներքին իրավիճակին:

До тех пор, пока Армения рассматривается для России как оплот против Турции на Южном Кавказе, продление срока дислокации российских военных баз в Армении абсолютно логично. Об этом 17 августа на встрече с журналистами заявил экс-министр иностранных дел Нагорного Карабаха Арман Меликян, добавив, что в этом контексте Армения должна быть заинтересована, чтобы российские военные базы как можно дольше сохраняли свое присутствие в Армении, поскольку пока невозможно предвидеть, когда именно нормализуются армяно-турецкие отношения и когда решится проблема Нагорного Карабаха.
«Армения будет восприниматься как страна без облика до тех пор, пока она не попытается изменить свои отношения с соседними странами и не переформирует существующий антитюркизм в качественно иное состояние, при котором мы на самом деле сможем нормализовать наши отношения не только с Турцией, но и с Азербайджаном» , - отметил Меликян. По его мнению, сегодня Армения не готова к этому, поскольку, увы, является худшей копией России. Меликян выразил озабоченность тем, что сегодня Армения может подписать договор с Россией, а завтра или через 5-10 лет может иметь дело с совершенно другой страной.
«Имея сегодня свои интересы в регионе, Россия продолжает оставаться страной без идеологии и с этой точки зрения ее будущее пока неясно», - подчеркнул Меликян. Следовательно, Армения должна реформироваться, стать демократичной и не приносить в жертву свое самовластие ситуации внутри России.