Վերջին տվյալներով ՝ Մեքքայում Ալ-Հարամ մզկիթի վրա ամբարձիչի փլուզման հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 107 մարդու: Այդ մասին հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստին» ՝ վկայակոչելով Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիական պաշտպանությունը: Վիրավորում է ստացել 238 մարդ:
Զոհերի ու տուժածների ազգային պատկանելիության մասին առայժմ տեղեկություն չկա, նշում է «ՏԱՍՍ»-ը: Ինչպես հայտնում են սաուդյան լրատվամիջոցները, զոհերի ու վիրավորների մեծ մասը, ամենայն հավանականությամբ, օտարերկրյա ուխտագնացներ են:
Նախնական տվյալներով, շինարարական ամբարձիչի փլուզման պատճառն են դարձել ուժեղ քամիները ու անձրեւները: Ամբարձիչը կոտրել է Ալ-Հարամ մզկիթի կտուրը ու փլվել ուղիղ հարյուր ուխտագնացների գլուխների վրա, որոնք իսլամի սրբավայրեր էին եկել ՝ ուխտագնացության: Ուրբաթ օրը կեսօրվա աղոթքին այսպես կոչված արեւելյան հրապարակը, որտեղ գտնվում է մզկիթը, սովորականից ավելի մարդաշատ էր:

По последним данным число погибших в результате обрушения крана на мечеть Аль-Харам в Мекке увеличилось до 107 человек. Об этом сообщает РИА Новости  со ссылкой на гражданскую оборону Саудовской Аравии. Ранения получили 238 человек.
О национальной принадлежности погибших и пострадавших пока информации нет, отмечает ТАСС. Как перепадают саудовские СМИ, скорее всего, большинство жертв и раненых - иностранные паломники.
По предварительным данным, причиной обрушения строительного крана стали сильные ветры и дожди. Кран пробил крышу мечети Аль-Харам и рухнул прямо на головы сотен паломников, совершавших хадж к святым местам ислама. В пятницу на полуденную молитву н атк называемой восточной площади, где расположена мечеть, собралось особенно много народа.