Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը փորձում է երկրում ստեղված քաղաքական իրավիճակից որոշակի քաղաքական դիվիդենդներ քաղել։ Այս մասին սեպտեմբերի 14-ին կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարեց փորձագետ Վիգեն Չեթերյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե թուրքական իշխանություններին կհաջողվի արդյոք ինչ-որ չափով կարգավորել քրդական հարցը, թե Թուրքիայում իրավիճակը կշարունակվի սրվել, վերլուծաբանը պատասխանեց. «Շատ դժվար է այսօր կանխատեսել իրադարձությունների դրական զարգացումը»։ Նրա կարծիքով կա իրական սպառնալիք, որ Թուրքիայում իրադարձությունները դուրս կգան Էրդողանի վերահսկողությունից։
«Այսօր քրդերը շատ ավելի ուժեղ են եւ կազմակերպված։ ԱՄՆ-ի եւ Քրդստանի բանվորական կուսակցության միջեւ կա ռազմական համագործակցություն։ Եվ շատ դժվար է կանխատեսել իրադարձությունների հետագա ընթացքը»,- հավելեց փորձագետը։

The President of Turkey, Recep Tayyip Erdoğan, is attempting to gain some political dividends from the current political situation in the country, said Armenian analyst Vigen Cheteryan, at a discussion on Monday.
Cheteryan responded to a question on whether the Turkish authorities will succeed in resolving the Kurdish issue, or the situation will continue to deteriorate in the country, and said: “It’s very difficult today to predict a positive development of events.”
In his view, there is a genuine risk that the events in Turkey will go out of Erdoğan’s control.
“The Kurds are much stronger and more organized today, [and] there is military cooperation between the US and the Kurdistan Workers’ Party [(PKK)],” added Vigen Cheteryan. “And it’s very difficult to predict the future course of events.”