Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ինքն է կերտում իր ճակատագիրը։ Այս մասին սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ խորհրդարանում հայտարարել է ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«2015թ. ամռանը Ադրբեջանը շարունակում էր ապակայունացնել սահմանին եւ շփման գծում տիրող իրավիճակը՝ անտեսելով միջազգային հասարակության հայտարարությունները։
Դուշանբեում ՀԱՊԿ ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ ՀՀ նախագահը բավական հստակ ներկայացրեց իրավիճակը. Ադրբեջանական կողմի գործողությունները միջազգային հասարակության համարժեք պատասխանի դեպքում հղի են ողջ տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման վտանգով։
«Այդուհանդերձ Արցախի ժողովուրդը նորից ապացուցեց, որ ինքն է կերտում իր ճակատագիրը։ Դրա ապացույցը Լեռնային Ղարաբաղում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններն էին»,- եզրափակեց փոխխոսնակը։

YEREVAN. - Nagorno Karabakh people are the creators of their own fate, Armenian parliament Vice Speaker Eduard Sharmazanov said in the parliament today.
During the summer of 2015, Azerbaijan kept destabilizing the situation on the border and the line of contact, ignoring the statements of the international community.
During the CSTO summit in Dushanbe, Armenia’s President described the situation rather clearly: the actions on the part of Azerbaijan are fraught with destabilization of the entire region in the absence of an adequate response from the international community.
“Nevertheless, through the recent elections of the local self-governance authorities, Artsakh people once again proved they are the creators of their own fate,” Sharmazanov said.