Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքի «Կիրակի երեկոն Վլադիմիր Սոլովեւի հետ» հաղորդման եթերում պատմել է «Կալիբր» հրթիռների տեխնիկական բնութագրերի մասին, որոնք Կասպից ծովից խոցել են Սիրիայում գործող ահաբեկիչներին՝ հավելելով, որ դա գաղտնի տեղեկատվություն չէ։
«Ընթացքի ժամանակ հրթիռները 147 շրջադարձ են կատարել։ Նրանք ընթացել են 80-1300 մետր բարձրության վրա, իսկ արագությունը համադրելի է եղել ռեակտիվ օդանավերի արագությանը»,-նշել է Պուտինը։
«Մեր բոլոր գործընկերները, բոլոր դեպքերում, փորձագիտական մակարդակով, տեղեկացված են, որ Ռուսաստանը նման զենք ունի»,-ասել է Պուտինն ու հավելել.«Մի բան է փորձագիտական մակարդակով տեղյակ լինել, որ Ռուսաստանն իբր նման զենք ունի, մեկ այլ բան է համոզվել, որ այն իսկապես գոյություն ունի»։
«Ռուսաստանի կողմից «Կալիբր» հրթիռների օգտագործումը Սիրիայում ցույց տվեց, որ Ռուսաստանում բարձրտեխնոլոգիական զենքի օգտագործելու կամք կա, եթե այդ գործողությունները բխում են ազգային շահերից»,-ընդգծել է ՌԴ նախագահը։

Президент России Владимир Путин интервью в эфире программы «Воскресный вечер с Владимиром Соловьевым» на телеканале «Россия 1» рассказал о технических характеристиках ракет «Калибр», запущенных из Каспийского моря по террористам в Сирии, добавив, что это не является секретной информацией.
«По ходу маршрута они совершили 147 поворотов, шли на высоте от 80 до 1300 метров. Скорость сопоставима со скоростью реактивного самолета», - рассказал глава России.
Он также заявил, что «это не секретная информация», передает «Интерфакс».
«Все наши партнеры, во всяком случае, на экспертном уровне, осведомлены, что у России есть такое оружие, - сказал он и добавил, - одно дело на экспертном уровне знать, что якобы у России такое оружие есть, другое дело - убедиться, что оно действительно есть».
«Использование ракет "Калибр" в операции РФ в Сирии показало, что в России есть воля применять высокотехнологичное оружие в случае соответствия таких действий национальным интересам», - заявил Путин.