Քիմիական «Նաիրիտ» գործարանի բաժնետոմսերը 1-2 շաբաթվա ընթացքում կվերադարձվեն Հայաստանի կառավարությանը: Այդ մասին հոկտեմբերի 28-ին Հայաստանի խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
2015-ի հուլիսին Հայաստանի կառավարությունը դիմել էր ԱՊՀ-ի Միջպետական բանկին, որի տնօրինությանն էին անցել   «Նաիրիտի» բաժնետոմսերը սեփականատիրոջ պարտքերի դիմաց:   Կառավարությունն առաջվա պես պատրաստ է պոտենցիալ ներդրողների փնտրել եւ նրանց հետ բանակցություններ վարել, հավելել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ 2006-ին պետությունը «Նաիրիտ» ընկերության բաժնետոմսերի   90%-ը վաճառել էր բրիտանական «Rhinoville Property Limited» կոնսորցիումին՝ 40 միլիոն դոլարի դիմաց: Այդ ժամանակվանից ընկերությունը գործնականում ոչ մի անգամ հանդես չի եկել հասարակության կամ մամուլի առաջ:  2006-ին ԱՊՀ Մեժգոսբանկը    «Rhinoville»-ին 70 միլիոն դոլարի վարկային գիծ է տրամադրել, որն ընկերությունը չի փակել: 2014-ի հունվարին Մոսկվայի Արբիտրաժային դատարանը բավարարել է Մեժգոսբանկի հայցը պարտքի դիմաց բաժնետոմսերի բռնագանձման վերաբերյալ:  Բաժնետոմսերի մնացած 10%-ը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը:   Համաշխարհային շուկաներում պահանջարկ ունեցող կաուչուկ արտադրող ընկերությունը 2010-ի ապրիլից անգործության է մատնված:

Акции химического завода «Наирит» вернут Правительству Армении в течение 1 – 2 недель. Об этом заявил на правительственном часе в парламенте Армении 28 октября министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян.
В июле 2015 года Правительство Армении обратилось к Межгосударственному банку СНГ, к которому ранее перешли акции «Наирита» в обмен на долг его частного владельца. Банк согласился передать их Правительству Армении и теперь ведёт процедурные работы по передаче. Правительство по-прежнему готово искать потенциальных инвесторов и вести с ними переговоры, добавил министр.
Напомним, что в 2006 году государство продало 90% акций компании «Наирит» британскому консорциуму «Rhinoville Property Limited» за $40 млн. С того времени компания практически ни разу не выступала перед обществом или прессой. В 2006 году Межгосбанк СНГ открыл «Rhinoville» кредитную линию на $70 млн., которую компания не закрыла. В январе 2014 года Московский Арбитражный суд удовлетворил иск Межгосбанка о взыскании указанных 90% акций за долги. Оставшиеся 10% акций принадлежат Правительству Армении. Предприятие, выпускавшее востребованный на мировых рынках хлоропреновый каучук, простаивает с апреля 2010 года.