2015թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանում մահացել է 20 հազար 900 մարդ: Այս մասին  այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի եւ ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կոյումջյանը:
Նա նշեց, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս տարի մահացությունների դեպքերը 0,7 տոկոսով նվազել են: Նրա խոսքով՝ մինչեւ 1 տարեկանների մահացության 280 դեպք  է գրանցվել, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2,6 տոկոսով:
Մահացությունների ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Լոռիում՝ 12,5 տոկոս: Շիրակի մարզում մահացությունների ցուցանիշը 10,9 տոկոս է, Տավուշի մարզում՝ 11,1, Վայոց ձորում՝ 10,7 տոկոս:
«Հայաստանում հիմնականում մահացության պատճառները արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններն են: Նորագոյացություններից մահվան դեպքերը 1,5 տոկոս են կազմում: Շատ են նաեւ շնչառական օրգանների հիվանդության ու մարսողական օրգանների հիվանդության պատճառով մահվան դեպքերը»,- նշեց Կարինե Կոյումջյանը:

За первые 9 месяцев 2015 года в Армении умерли 20900 человек. Об этом на пресс-конференции 30 октября сообщила начальник отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы Карине Куюмджян.
Она отметила, что в сравнении с тем же периодом прошлого года в этом году случаи смерти уменьшились на 0,7%. По ее словам, зарегистрировано 280 случаев смерти детей до 1 года, что в сравнении с тем же периодом прошлого года выше на 2,6%.
Самый высокий показатель смертности зарегистрирован в Лорийской области – 12,5%, в Ширакской области – 10,9%, Тавушской – 11,1%, Вайоцдзорской – 10,7%. «Причиной смертей в Армении в основном являются болезни системы кровообращения. Случаи смерти от новообразований составляют 1,5%. Большое число составляют также случаи смерти от болезни дыхательных органов и органов пищеварения», - отметила Куюмджян.