Սիրիական հարցով բանակցող կողմերը չեն ցանկանում թույլ տալ, որպեսզի ահաբեկիչները երկրում գրավեն իշխանությունը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ջոնը (Քերրին) բազմիցս է խոսել Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, թե ինչպիսի տանջանքների է ենթարկվում սիրիացի ժողովուրդը, որքան արյուն է թափվել եւ որքան մարդիկ են կորցրել իրենց օջախներըմ կտրվել հայրենի վայրերից: Մենք ցանկանում ենք դադարեցնել այս իրավիճակը եւ թույլ չտալ, որպեսզի ահաբեկիչները գրավեն իշխանությունը»,- բանակցություններից հետո կայացած ասուլիսում հայտարարել է Լավրովը:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, հինգշաբթի Վիեննայում սիրիական հարցով բանակցություններին մասնակցել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Սաուդյան Արաբիայի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարները: Ուրբաթ ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ «քառյակին» միացել են եւս մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ տարածաշրջանային խաղացողներ, ինչպիսիք են Եգիպտոսը, Իրանը, Իրաքը եւ Լիբանանը:

Стороны переговоров по сирийскому урегулированию не хотят допустить, чтобы террористы захватили власть в этой стране, заявил в пятницу министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Джон (Керри) много говорил о том, что происходит в Сирии: каким страданиям вынужден предаваться сирийский народ, сколько крови пролилось, и сколько людей потеряли свои очаги, были сорваны с родных мест. Мы хотим прекратить эту ситуацию и не допустить, чтобы террористы захватили власть в этой стране», — сказал Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров по сирийскому урегулированию, передает РИА Новости.
В четверг в Вене прошла встреча глав МИД России, США, Саудовской Аравии и Турции по сирийскому урегулированию. В пятницу к «четверке» присоединились — по российской инициативе — еще несколько стран, способных внести свой вклад в нормализацию ситуации, в том числе такие региональные игроки как Египет, Иран, Ирак и Ливан.