Մոլդովական DA հարթակի ակտիվիստները, որոնք շուրջ 2 ամիս ցույց են անցկացնում երկրի խորհրդարանի շենքի առջեւ, կիրակի հայտարարել են ստորագրություններ հավաքելու մտադրության մասին՝ նախագահի ուղղակի ընտրություններ անցկացնելու եւ Սահմանադրությունը փոփոխելու համար:
Շարժման ակտիվիստ, փաստաբան Անդրեյ Նեստասեն հայտարարել է, որ նախաձեռնող խումբն օրինագիծ է մշակել, որը ենթադրում է պատգամավորների թիվը 101-ից հասցնել 71-ի: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին
«Առաջարկվում է նաեւ նախագահի համաժողովրդական ընտրություններ անցկացնել: Բնակչությունը պահանջում է, որպեսզի պետության ղեկավարին ընտրեն ոչ թե պատգամավորները, այլ ժողովուրդը, եւ որպեսզի ժողովուրդը նախագահին պաշտոնաթող անելու հնարավորություն ունենա»,- ասել է Նեստասեն:

Активисты платформы DA, протестующие у здания правительства Молдавии в Кишиневе почти два месяца, объявили в воскресенье о кампании по сбору подписей по проведению референдума для прямых выборов президента и изменению Конституции страны, акция прошла в форме митинга в палаточном городке протестующих.
Активист движения, адвокат Андрей Нэстасе, избранный на митинге председателем инициативной группы, заявил, что платформа разработала законопроект, который предполагает сокращение количества депутатов со 101 до 71, передает РИА Новости.
«Также предлагается ввести всенародные выборы президента. Население требует, чтобы глава государства избирался не депутатами, а народом, и чтобы у народа была возможность отправить президента в отставку», — сказал Нэстасе.